Citat:
Ursprungligen postat av Radsoc
Utveckla det.
Spelet "går om" ifall programledaren väljer en dörr som inte är nit. Rundan registreras inte, den finns inte, efter den omgången.
Antalet utfall är alla gånger programledaren väljer en nit.
Gynnsamma utfall blir de antalet gånger han vinner genom att stanna.
Och där har vi falsk sannolikhet på riktigt, du tar helt enkelt bort en del resultat ur statistiken och "slarvar bort" siffror. vad hade hänt i tv-programmet om programledaren råkade öppna fel dörr? Den deltagande hade bytt till den dörren och därmed är chansen lika om man hade som strategi att byta dörr om programledaren INTE vet vilken dörr som innehåller bilen. Alltså 2/3. därav är inte exemplet beroende av vad programledaren vet över huvudtaget.
för alla matematiska hjärnor, varsegod att tolka halvkass formulering:
X = vinst
0 = nit
00= programledare öppnar nitdörr och spelare byter till en annan nitdörr
XX = Programledare öppnar vinstdörr och spelaren vinner automatiskt
0X= Programledaren öppnar falsk dörr och spelaren byter dörr till vinstdörr då detta är det enda kvarvarande alternativet
......X..........0...........0.....
..../...\......./..\......../...\...
..00...00...XX..0X...XX..0X
Jag håller med om att jag är skitkass på att motivera min matte.