Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-09-01, 11:55
  #1
Medlem
Newfounds avatar
Är en glad amatör som har en blockflöjt i plast, med 8 hål. Jag känner mig väldigt hämmad av den, då det är mycket man inte kan spela. Dessutom blir den helt gäll när man tar någon av de högre tonerna, inte alls nice.

Vilken flöjt rekommenderar ni att jag skaffar, som har ett lite bredare urval toner (jag menar, en oktav skulle inte skada) och låter bra även på högre toner?
Citera
2008-09-01, 12:54
  #2
Medlem
west113s avatar
Fredmans musik i örebro anses vara det största och viktigaste förrådet för blockflöjter i Sverige.

http://www.fredmansmusik.com/

Här kan du få tag på det mesta. Eftersom du verkar vara inriktad på de billigare prylarna kan jag personligen rekommendera att du blickar igenom prylarna från Angel, plastflöjter som enligt regeln är bra.
Kom dock ihåg att det blir mycket äktare så fort du köper något i trä. Och känsligare, då du måste begränsa den dagliga speltiden till ca en timme samt spela in instrumentet efter ett schema under ett antal veckor. Kolla igenom de billigare träflöjterna, förslagsvis sopranerna då eftersom det är det mest standardmässiga formatet. Altblockflöjterna är annars det i mycket behagligaste alternativet eftersom det har en "lagom" tonhöjd enligt allmän smak.

Ska du köpa en träflöjt får du även komma ihåg att vara försiktig med de hårdare träslagen, t ex ebenholz. Det spricker lätt, och då är Grenadill (eller hur det nu stavas) ett bättre alternativ.

Avslutningsvis kan jag säga att min bästa flöjt, som jag framförallt använder för svensk folkmusik, är byggd av Ragnar Arvidsson. Men då snackar vi ganska höga belopp.

EDIT: Kom ihåg att leta efter en grepptabell till din flöjt. En normal blockflöjt har ett register på dryga 2 oktaver, och därmed kan man spela det mesta. Det borde inte vara det som är problemet.

Lycka till!
__________________
Senast redigerad av west113 2008-09-01 kl. 12:57.
Citera
2008-09-01, 13:04
  #3
Medlem
Fbadgers avatar
Måste Det just vara blockflöjt ? annars är ju Thin Wissle lite roligt och billiga.
Citera
2008-09-01, 13:11
  #4
Medlem
west113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fbadger
Måste Det just vara blockflöjt ? annars är ju Thin Wissle lite roligt och billiga.

också kul, håller med, för att varapå amatörnivå och väldigt väldigt billiga. Sen kan man ju förkovra sig med härjedalspipan, som har i stort sett samma grepp som en tin whistle, samt diverse naturflöjter och spilopipor som finns i landet.
Citera
2008-09-01, 14:14
  #5
Medlem
Newfounds avatar
Min blockflöjt har nog 1-2 oktaver. Men den blir som sagt helt gäll vid vissa toner. Kanske för att den kostade under hundralappen...

Tin whistle verkar ju ganska intressant, jag gillar keltiska prylar. Bra om den är billig också.

Finns det någon affär varifrån man kan köpa tin whistle via postorder? Finns inga musikaffärer av rang i mitt samhälle.
Citera
2008-09-01, 16:18
  #6
Medlem
Skaffa en näsflöjt
Citera
2008-09-01, 17:05
  #7
Medlem
xaphoon!

Citat:
Ursprungligen postat av Newfound
Är en glad amatör som har en blockflöjt i plast, med 8 hål. Jag känner mig väldigt hämmad av den, då det är mycket man inte kan spela. Dessutom blir den helt gäll när man tar någon av de högre tonerna, inte alls nice.

Vilken flöjt rekommenderar ni att jag skaffar, som har ett lite bredare urval toner (jag menar, en oktav skulle inte skada) och låter bra även på högre toner?
Citera
2008-09-01, 23:30
  #8
Medlem
Newfounds avatar
Ska nog köpa en tin whistle.
Vilka märken och tonarter bör man kika på?
Citera
2008-09-02, 12:10
  #9
Avstängd
Hryms avatar
http://www.4sound.se/ProductDetails....ticleId=439683

;p
Citera
2008-09-02, 12:25
  #10
Medlem
Tin Whistle är fet najs! Rätt begränat ljud, men det är väldigt lätt och roligt att överblåsa! Du har inte funderat på en altblockflöjt?! Det är också roligt!

Personligen tycker jag som stolt medeltidsmusiker, att du borde skaffa dig en skalmeja! Det låter lite mer...
Citera
2008-09-03, 14:05
  #11
Medlem
Newfounds avatar
Har ännu inte kunnat bestämma mig gällande vad jag skall beställa.

Tin whistle vill jag nog ha tror jag, men vet ej riktigt vilken sort?
Märke, tonart osv.
Citera
2008-09-03, 19:15
  #12
Medlem
Jag vet inte vad som skilljer de olika sorterna åt, men ta en tonart som du spelar i. Spelar du i band så bör du hålla dig till de andra instrumenten. Annars så lira i en tonart du gillar. Inte för hög och inte för låg!

I övrigt så skaffa dig en god blockflöjt eller altflöjt, det funkar bra! Vissa plastflöjter är lättare att överblåsa än träflöjter, men det är helt beroende på smak. Som jag alltid brular säga: Prova prylarna innan ni köper. Det finns inget som är så frustrerande som att stå med kassa oönskade prylar!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback