Citat:
Ursprungligen postat av Ette
Det var bra sammanfattat!
Jag inväntar bara Larssons förklaring, eftersom han är den enda som inte verkar köpa det vi just kommit fram till.
För det första tycker jag att du ska försöka ändra din attityd en hel del, du anklagar mig både för det ena och andra och ovanpå det är du otrevlig.
Precis som Zotamedu skriver så blir där en förändring i massa när en reaktion sker och nya ämnen bildas, och det är denna massa jag har pratat om. Det är ju härifrån energin kommer så att kroppen kan hålla sin temperatur osv. Hur stor denna massdifferens är kan du räkna på genom att använda den semiempiriska massformeln.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-em...l_mass_formula
Jag kommer inte att svara på fler inlägg av dig nu eftersom du bara ger skit tillbaka när jag försöker hjälpa dig.
Edit: Ett förtydligande till semiempiriska massformeln är att den inte appliceras direkt på kemiska föreningar, men det går att göra liknande räkningar där, men mer avancerat.