Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-08-28, 08:07
  #1
Medlem
suetoniuss avatar
Jag skrev blåögd inom citationstecken eftersom åtminstone ögonen ju måste vara skulpterade och målade. Mumien skall tillhöra den s.k. Wari-kulturen eller på spanska Huari som levde vid bergskedjan anderna i Peru mellan bevisat 600-1100 ad. Man skall nog inte dra för snabba slutsatser men jag tycker det är lite intressant att de svenska vikingarna kallades för variager eller varyags av slaverna och det byzantinska hovet och hurri av finnarna. Det finns ju viss likhet med namnen Wari (engelska) och Huari (spanska) för detta folk.

Hursomhelst vad gäller vikingarna så finns ju historien om vikingaskeppet som försvann men det är ju betydligt senare än de första tecknen på wari-kulturens existens i anderna. Erik den röde behöver ju dock inte ha varit den förste vikingen som nådde amerika han var ju inte den förste som reste västerut och det kan ju också röra sig om en betydligt tidigare färd västerut av skandinaver under bronsåldern efter det klimatiska optimumet eller förstås någon annan europeisk civilisation. Givetvis är det väl heller inte uteslutet att det rör sig om fri konst eller en mutation hos indianerna men hittills har väl de som testats visat sig härstamma från samma mutations förfader som levde för ca 6-10000 år sen?

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...vian-city.html

Länk till förstorad bild på mumien:
http://news.yahoo.com/nphotos/Lima-H...ru_archaeology

För övrigt så tycker jag det är intressant med namnet på bergskedjan anderna som tycks ha ett okänt ursprung. Vad sägs om det svenska ordet "ande" i pluralis "andarna"? Många folk har ju valt att begrava sina döda uppe i bergen. Döda vars andar man tillber.

Hursomhelst så ser jag Peru som ett viktigt refugium för dagens sydamerikanska indianer. Det är väl ett av de få länder där de är i majoritetsposition.
__________________
Senast redigerad av suetonius 2008-08-28 kl. 08:30.
Citera
2008-08-28, 09:06
  #2
Avstängd
Napalmregns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av suetonius
För övrigt så tycker jag det är intressant med namnet på bergskedjan anderna som tycks ha ett okänt ursprung. Vad sägs om det svenska ordet "ande" i pluralis "andarna"? Många folk har ju valt att begrava sina döda uppe i bergen. Döda vars andar man tillber.

Du är fullt medveten om att Anderna är det svenska namnet på bergskedjan? Vad indianerna innan européerna kom kallade det vet vi inte, vissa tror att de kallade det för Ande medan andra tror att Ande kommer från de spanska upptäckarna. Saken är den att det verkar inte finnas några inskriptioner från indianerna med ett distinkt namn på bergskedjan.
Citera
2008-08-28, 09:54
  #3
Medlem
suetoniuss avatar
Jo jag är medveten om att just "anderna" är ett svenskt begrepp men det heter ju "andes" på spanska och med en som jag förstod något oklar innebörd. Flera lösa teorier tyder på att spanjorerna tog namnet från indianerna medan andra har föreslagit spanska ord men det handlar som sagt om lösa teorier och då tycker jag det blir mer troligt att det handlar om ett namn som inte spanjorerna hittade på utan som de övertog. Man kan också säga att jag slängde ur mig lite teorier. Jag tyckte det var en intressant nyhet hursomhelst med den tillsynes blåögda mumien (målad blå). Tidigare har man ju funnit omålade mumier efter de s.k. chachapoyaindianerna som levde i bergen i Peru vid spanjorernas ankomst. Dessa beskrevs av spanska skrivare som ljusare än spanjorerna. De tycks ha tryckts upp i bergen av inkaindianerna som erövrade slättlandet. Kanske finns det en koppling mellan dessa och Wari folket? Ifall spanjorerna gav kedjan ett namn utan mening så är det väl troligt att de tog det från lokalbefolkningen?
__________________
Senast redigerad av suetonius 2008-08-28 kl. 10:37.
Citera
2008-08-30, 16:08
  #4
Medlem
bollen_1s avatar
Är det inte en mumie från Molnfolket? Det fanns en rödhårig högrest stam där som kallades molnfolket och som försvann/gick under strax innan spanjackerna kom har jag för mig. Dem har hittat massor av rödhåriga mumier därnere.
Vilka de var och var dem kom ifrån är det ingen som vet. Här är en bild på statyer i Peru: http://bjornbrum.blogspot.com/2008/01/molnfolket.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback