Jag har pudlar och en av dom har alltid en boll i munnen när det ska hälsas men jag har lärt honom det för en del pudlar vill gärna ta tag med munnen runt handen eller armen när de är glada (och det gillar inte min sambo att tudde gör på mig ännu mindre när hunden tar ett varsamt grepp över min strupe

)
Jag hälsar alltid på mina hundar oavsett om jag varit ute och slängt soporna eller varit borta i flera timmar. Det är ju helt sjukt tycker jag att inte hälsa, vad är det för flockledare som noncalerar sin flock?
Jag har lagt märke till en intressant sak; att det är oftast dom som tränar och jobbar väldigt mycket med sina hundar som mest klagar på stressade hundar eller klagar över att hundarna är felavlade och har mycket magproblem (typ magsår och magkatarr) medan "vanliga hundägare" inte alls har samma problem med att få sina hundar att koppla av och att inte sressa upp sig och inte har problem med magåkommor.
Jag har tre hundar två av dom har jag fött upp själv och mina två äldre hundar lyder kan vara lösa, kopplar av när inget kul händer utan komandon från mig. Den lilla är bebisen i flocken och får göra lite som hon vill både från oss människor och sin mamma och storebror.
Man behöver inte ha kadaverdisiplin för att ha glada och lyckliga hundar snarare tvärtom är min övertygelse.