Argh, jag trodde väl att det var den där muppen som skulle dyka up i rutan med sina kompletta nonsensresonemang, jag har sett den här filmen tidigare. Jag tror att det räcker att kommentera filmen så här:
1. Det finns två möjliga scenarion, antingen existerar The Duck of Doom* eller gör den inte det.
2. The Duck of Doom råkar vara förtjust i morötter och meddelar därför sin profet här på jorden att mänskligheten kommer att gå under i fasor som får diverse Gore-filmer att framstå som disneyklubben om de inte varje vecka offrar ett halvt kilo morötter per person.
3. Eftersom ingen kommer att sakna lite morötter och alternativet är så hemskt beslutar mänskligheten att varje vecka offra morötter som sedan ligger och ruttnar.
Det låter ju vettigt? Nej faktiskt inte. Problemet med den här filmen är att den utnyttjar det självklara faktum att ett fenomen antingen existerar eller inte existerar till att få det att framstå som två lika sannolika alternativ. Finns det inga bevis för att jorden kommer gå under av mänskliga växthusgasutsläpp är nämligen den här typen av argumentation lika skrämmande som mitt ankexempel. Det vill säga inte alls. Se även detta för samma typ av "logik":
http://en.wikipedia.org/wiki/Pascals...ecision_theory
Det är ju lite kul att folk använder samma resonemang som Pascal en gång använde för att motivera varför man ska tro på Gud. D.v.s. ett resonmenag som möjligen hör hemma i religiösa samma men absolut inte i vetenskapliga sammanhang. Att folk tar till det beror kanske också just på det faktum att det här mer och mer börjar att likna en religiös sekt.
*D.v.s. en rosafärgad fem meter hög anka som går klädd i lilafärgade trikåer. Denna närmast gudomliga varelse far runt på planeten pluto på sin gudomliga skateboard.