Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-08-09, 15:00
  #1
Medlem
Tänkte höra om någon är bra på det här med arvsrätt och liknande. Har nyligen fått ärva lite pengar, allt enligt bestämmelserna i ett testamente. Problemet är nu att det också fanns ett gåvobrev från den avlidne, där andra personer lovats pengar, och nu kräver de, via kronofogden, pengar av mig personligen. Hur är det egentligen med sånna här tvister, är jag personligen betalningsansvarig för den avlidnes gåvorbrev p.g.a. att jag tagit emot arvspengar?
Citera
2008-08-09, 16:00
  #2
Medlem
fordonsförarens avatar
Eventuella krav får de ställa till dödsboet, inte till dig.
Citera
2008-08-09, 17:06
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fordonsföraren
Eventuella krav får de ställa till dödsboet, inte till dig.

Men jag är ju dödsbodelägare. Nu finns det ju inga pengar kvar i dödsboet, eftersom arvet delades ut först. Har de då rätt att kräva mig personligen på pengarna jag fått ärva? Nu har de ju skickat en ansökan om att få det via kronofogden, vilket jag kommer att bestrida såklart. Det jag undrar är väl mest om de verkligen har rätt att kräva mig personligen på pengarna eftersom det inte finns något kvar i dödsboet och jag fått ärva pengar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback