Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-08-08, 18:44
  #1
Medlem
Flytande_argots avatar
Hittade ett intressant fall i lokaltidningarna här i Gävle i veckan.

Det handlar om en person som enligt åklagaren i fallet kopierat kreditkortsnummer till blanka magnetkort och sedan sålt dessa till folk som använt dem för att kunna parkera gratis.

Den här personen blev dömd för grov urkundsförfalskning i Tingsrätten som dock underkände kreditkortsbolagens skadeståndsanspråk på grund av deras bristande bevisunderlag.

I hovrätten så lade de fram ytterligare data och personen fick ett skadestånd på sig på flera hundra tusen.

Hela fallet präglades av rättsröta och nepotism. Personen som dömdes fick ta huvudansvaret för verksamheten medan den andra personen i åtalet (som av oberoende bedömare anses vara huvudmannen) kom undan med i stort sett ingenting.

Den personen umgicks dessutom med både poliser som var inblandade i åtalet plus att han brukade ha vinprovningar för poliser och åklagare, något som inte framkom under rättegångarna.

Personen som fick ta huvudsmällen för hela skiten sparkade sin advokat som var långt ifrån kompetent och författade på egen hand en överklagan till Högsta Domstolen. Efter mycket om och men så beviljade HD för första gången i historien (så vitt jag vet) resning i ett ärende där överklagandet författats helt och fullt av en lekman.

Invändningen är så vitt jag förstått det om en sifferkod på ett blankt vitt magnetkort kan utgöra en urkund och det är väl även det som HD i första hand ska ta ställning till också även om resten av fallet också bör granskas på grund av att det var jävligt mycket ruttet i Danmark vid tillfället när domen i tingsrätten föll.

I juni skrev journalisten som bevakat ärendet följande:

Citat:
Att få en dom prövad i HD är svårt och ovanligt och att en privatperson lyckas med det utan juridiskt ombud torde vara unikt. Men nu under våren har det fötts ett hopp hos 28-åringen att det ska bli just så.

Här är två relevanta artiklar:

Falska plastkort från Gävle kan gå till HD
http://arbetarbladet.se/nyheter/gavle/1.37304

Gävlebo får dom prövad i HD
http://arbetarbladet.se/nyheter/gavle/1.81058

Vad tror ni om det här? Vad kan utfallet bli?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback