• 1
  • 2
2008-08-07, 23:17
  #1
Medlem
timvims avatar
Har efter den senaste tidens ihållande oväder blivit sugen på att lyckas fota en blixt. Hur gör man? Några speciella tips, eller är det bara tålamod och att plåta ett närmast oändligt antal bilder innan man lyckas som gäller?

Någon som har lyckats ta nån fin bild och vill visa?
Citera
2008-08-07, 23:19
  #2
Medlem
Tenses avatar
Exponera på bakgrunden (en stad el dylikt). Blixten kommer garanterat med ändå.

Eftersträva lång slutartid. Ha tålamod.

Det åskar här nu, så jag stänger av datorn!
Citera
2008-08-07, 23:22
  #3
Medlem
timvims avatar
Okej, blixten är alltså tillräckligt ljusstark för att det ska bli bra ändå?

Här också, men jag chansar (rock n' roll )
Citera
2008-08-07, 23:22
  #4
Medlem
Pelicans avatar
lång slutartid, två minuter kanske. bara vänta o hoppas på att blixten slår ned
Citera
2008-08-07, 23:34
  #5
Medlem
zhypers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pelican
lång slutartid, två minuter kanske. bara vänta o hoppas på att blixten slår ned

Jag hade på 8sekunders slutartid men fick inte med ett dyft, trots att jag bör ha träffat dem klockrent..
Citera
2008-08-07, 23:37
  #6
Medlem
Pelicans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zhyper
Jag hade på 8sekunders slutartid men fick inte med ett dyft, trots att jag bör ha träffat dem klockrent..


Var det mörkt runt omkring? Då jag gjorde det befann jag mig på landet, i totalt mörker. Blixen lyser såklart upp omgivningen så att det kommer med andra grejor också.
Citera
2008-08-08, 00:02
  #7
Medlem
Prova med "fyverkeri funktionen" ? om det är en vanlig kamra.
Citera
2008-08-08, 00:17
  #8
Medlem
Puggens avatar
Grejen är att du bör ha kort slutartid samt stor bländare men det minskar chanserna att få med blixten på bild dramatiskt men om du lyckas blir det troligtivs en bra bild
Citera
2008-08-08, 00:36
  #9
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Puggen
Grejen är att du bör ha kort slutartid samt stor bländare men det minskar chanserna att få med blixten på bild dramatiskt men om du lyckas blir det troligtivs en bra bild
Det är precis tvärtom man ska göra för att få en bra bild på en blixt. Blixten är mycket kortvarig men väldigt ljusstark, så är den bara med på exponeringen, så syns den jättebra, hur liten bländare man än har. Det finns naturligtvis inte skuggan av en chans att försöka knäppa en blixt när man ser den, så man måste rikta kameran dit man tror att det blir nån blixt. Ju vidvinkligare objektiv och ju längre exponering, dess större chans att få med nån. Men för att man ska kunna ha så långa exponeringar som möjligt utan att bakgrunden överexponeras - eller bara blir onödigt ljus - måste man ha en liten bländare, kanske till och med hjälpt av ett gråfilter, om man har nåt. (Om man inte har det, kanske man har ett polarisationsfilter. Det stjäl ungefär lika mycket ljus som ett tvåstegs (ND4) gråfilter.)

Sen är det bara att knäppa så att man har slutaren öppen så stor del av tiden som möjligt, tills man är nöjd. Jo, en sak till: De flesta digitalkameror - inklusive de flesta digitala spegelreflexer - är inte vädertätade, och kan må ruskigt illa av att stå ute och plåta i hällregn. Om man inte är säker på att ens kamera - och ens objektiv - är pålitligt vädertätt, så rekommenderar jag starkt någon form av regnskydd för övningen.
Citera
2008-10-29, 16:24
  #10
Medlem
Dyrings avatar
Ingen som har lyckas få med en blixt?
Citera
2008-10-29, 17:40
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dyring
Ingen som har lyckas få med en blixt?

Självklart

30 s slutartid, ISO100, Stativ och en glugg med schysst vidvinkel är ett bra recept
Citera
2008-10-29, 17:42
  #12
Medlem
Dorothees avatar
borde man inte kunna sätta en filmkamera upp mot himlen, filma ända tills det kommer en blixt.
sätta in filmen i datorn, köra ner hastigheten, pausa filmen när åskan kommer och sen har man den?

kanske inte alls funkar..?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in