Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-08-07, 00:24
  #1
Medlem
machetes avatar
Något förhastat idag sade jag "ja" till en helårsprenumeration på en tidning jag tidigare prenumererat på. Tjejen i luren sade att hon skulle skicka fakturan direkt och att det följande numret kom runt den 20:e augusti. Kan jag nu säga upp avtalet, före jag har betalat fakturen/fått första numret?
Citera
2008-08-07, 01:26
  #2
Medlem
Ljugtomtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av machete
Något förhastat idag sade jag "ja" till en helårsprenumeration på en tidning jag tidigare prenumererat på. Tjejen i luren sade att hon skulle skicka fakturan direkt och att det följande numret kom runt den 20:e augusti. Kan jag nu säga upp avtalet, före jag har betalat fakturen/fått första numret?

Kanske, beror på om företaget går med på en ånger.

Saxat ur
Lag (2000:274) om konsumentskydd vid distansavtal och hemförsäljningsavtal:

Konsumentens ångerrätt

13 § Konsumenten har rätt att frånträda ett distansavtal eller ett hemförsäljningsavtal (ångerrätt) genom att till näringsidkaren lämna eller sända ett meddelande om detta inom 14 dagar från den dag som anges i 15 § (ångerfrist). Konsumenten har alltid rätt att lämna eller sända meddelandet inom sju arbetsdagar från den dag som anges i 15 §.


14 § Vid distansavtal har konsumenten inte ångerrätt, om avtalet gäller
1. en tjänst och fullgörandet har påbörjats med konsumentens samtycke under ångerfristen,
2. en vara eller en tjänst och priset beror på sådana svängningar på finansmarknaden som näringsidkaren inte kan kontrollera,
3. en vara som på grund av sin beskaffenhet inte kan återlämnas eller som snabbt kan försämras eller bli för gammal,
4. en förseglad ljud- eller bildupptagning eller ett förseglat datorprogram och förseglingen har brutits,
5. en tidning eller en tidskrift, eller
6. vadhållning eller andra lotteritjänster.
Citera
2008-08-07, 02:40
  #3
Medlem
jumpcuts avatar
Jag kommer ihåg att det var någon på FB som berättade om att han brukade teckna tidningsprenumerationer i ett påhittat namn, men med sig själv som c/o. När räkningarna började dimpa ner så ringde han till deras kundtjänst och sa att killen som beställt tidningarna har flyttat och inte lämnat någon vidaresändningsadress.

De kan inte direkt sätta honom i klistret för vad någon annan gjort, och en undersökning om urkundsförfalskning för ett eller ett par nummer av en tidning var det väl ingen som ville ge sig på
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback