Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-01-06, 19:37
  #481
Medlem
MLEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theron
Har SVT börjat med desinformation?
... Helge Fossmo dömdes för anstiftan till mord på sin nya hustru och anstiftan till mordförsök på den man i grannhuset hon hade en affär med, men han frikändes från misstankar om att ha mördat sin första hustru.
Mig veterligt prasslade Alexandra inte med Daniel (den skottskadade mannen). Däremot hade Nettan hans fru beklagat sig för Åsa aka Tirsa å det väldigaste över sitt dåliga sexliv. Åsa uttalade sig då att hennes man Daniel hade en bögig gång och måste bättra sig annars blev det hembud.

Nettan inledde en affär med Helge och började torktumla med honom så fort hon kom åt. Torktumlandet pågick ända fram till kvällen före mordnatten när Alexandra sköts ihjäl. Helges intresse för barnflickan hade då mer eller mindre svalnat.

Varför skulle barnflickan i det läget efter ha skjutit ihjäl Alexandra omedelbart springa över till Lindes samt skjuta ihjäl Daniel med den grova revolvern och därmed omedelbart frigöra sin värsta konkurrent om Helge? En logisk kullerbytta?

Jag har läst om det där i aftonbladet idag. Tydligen trodde hon att Gud ville att hon skulle mörda dessa två. För att den där pastorn sa det till henne.
Citera
2014-01-09, 03:20
  #482
Medlem
Grandiosos avatar
Så lever de inblandade i Knutbydramat i dag

Citat:
KNUTBY. För tio år sedan satte ett mord och ett mordförsök Knutby på världskartan.

Sen dess har Åsa Waldau, känd som "Kristi brud", slutat att gå i kyrkan. Och Helge Fossmos grå villa är numera rödmålad.

– Vi tog en motorsåg och sågade bort hela Helges sovrum, säger pastor Peter Gembäck, 40.
http://www.expressen.se/nyheter/doku...ydramat-i-dag/
Citera
2014-01-13, 18:36
  #483
Medlem
Quarrels avatar
SVT:s Veckans brott: Tio år sedan Knutby
Citat:
Detta blev upptakten till ett drama som under lång tid dominerade nyhetsrapporteringen – det handlade om ond bråd död, om sex och otrohet och om en kristen församling som utmålades som en mystisk sekt. Men vad var det som hände i Knutby under den här tiden?
Citera
2014-01-14, 08:11
  #484
Medlem
Skarnfogdens avatar
En hel serie artiklar om Knutby. Det som inte berörs här, och så vidare...

http://www.magasinetparagraf.se/knut...oskyldigt-domd
Citera
2014-01-15, 09:48
  #485
Medlem
klimatiss avatar
Jag inbillar mig att jag är hyfsat insatt i fallet. Men jag har dock vissa frågetecken (suprise?).

Var Helge i samma hus som sin fru när Hon skjuts? Torde han i så fall inte väckts av smällen?
I en sms konversation mellan Sara och Helge låter det som om han var i huset. Han svarar henne att han vet att det är klart, för "jag var där". Går Helge in och tittar till sin döda fru, tro?

Och så undrar jag över, som tidigare diskuterats, varför ringde Daniel Linde själv till SOS? Varför stod de andra bredvid? Är det nån som har läst någon förklaring till detta?

Tror ni att Linde efter skottskadad ansträngde sig för att gå manligt? Han torde vara livrädd för att framstå som "bögig".
Citera
2014-01-15, 10:26
  #486
Medlem
Therons avatar
Helge liksom Sara var bägge livrädda för att inte lyda Åsa. Helge var i huset, sov med ungarna och hörde inget skott.

Sent på kvällen/förnatten hade Helge torktumlat med Nettan på PaWas kontor. Han blev lockad ut från sitt hus och sov troligen djupt när barnflickan kom på sitt nattliga besök. Barnen föreföll drogade när de bars ut ur huset.

Blev Alexandra skjuten flera timmar tidigare, på förnatten när Helge inte var i sitt hus och fullt upptagen med torktumlandet? När Sara inte ens var i närheten av Knutby.

Därför kunde han inte heller höra något. Mycket tyder på det. Bl.a. Glaisters ekvation som är ett mer precist sätt att räkna ut när döden inträffat hos ett lik än att stoppa in en vanlig febertermometer i armhålan och gissa sig till dödstidpunkten.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback