Ber om ursäkt för att jag hamnar lite OT men jag kan fan inte hålla käft…
Det har fan gått hysteri i detta med klimat och koldioxidutsläpp dom senaste åren…
Stämmer ganska bra att Sveriges totala koldioxidutsläpp är ca 0.2% av världens totala utsläpp.
Världens totala koldioxidutsläpp från förbränning av fossila bränslen är ca 7 miljarder ton (7.000.000.000) varje år och ökande.
Totalt släpper vägtrafiken i Sverige varje år ut cirka 17 miljoner (OBS Miljoner) ton koldioxid, vilket motsvarar ungefär en fjärdedel av Sveriges totala koldioxidutsläpp från fossila bränslen.
Fatta!
17
miljoner ton från den svenska vägtrafiken, att jämföra med nästan 7
MILJARDER ton.
Den svenska vägtrafiken släpper ut flugskit av världens totala koldioxidutsläpp.
Även Sveriges totala koldioxidutsläpp på ca.70 miljoner ton är en flugskit i det globala sammanhanget. Inte ens om vi alla svenskar ställde bilen och började cykla skulle det göras någon som helst skillnad.
USA med mindre än 5 procent av världens totala befolkning står för 21% av koldioxidutsläppen. Hela Europa står för 12 % av världens utsläpp.
Kina står för 24%, Både Kina och USA använder sig av fruktansvärt mycket kol.
Se på Kina som för tillfället kör igång ett nytt kolkraftverk varje vecka, eller var 4-6 dag för att vara korrekt, 70% av Kinas energiförbrukning kommer från kol.
Kina har valt att storsatsa på kolkraft ur alla dess former, Nu håller man på att bygga produktionsanläggningar där man ska framställa syntetisk diesel från kol.
Där har ni en framställning som ger
ENORMA koldioxidutsläpp.
Att framställa syntetisk diesel har tidigare inte varit ekonomiskt lönsamt på grund av den höga framställningskostnaden, men i takt med att oljepriset skjuter i höjden så lär också fler och fler fabriker byggas för detta ändamål.
Tror ni Kina kommer att sluta med detta?
Näähe, dom har bara börjat…
http://www.miljorapporten.se/article.jsp?article=16972
http://mj.barczyk.se/blog/2987/kina-...tverk-i-veckan
Mer fakta? Googla!
.