Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-11-27, 23:27
  #13
Medlem
sparassiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vizionz
...
Detta tyder på att han inte alls är infödd Kenyan och således har vi förklaringen till varför denna "luofamilj" döpte sitt barn till Barack Hussein.
http://en.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama,_Sr.
Inte för att det spelar så stor roll, men enligt hans Wikipedia-artikel är han född i Nyanza-provinsen till en luofamilj.

För att gå ännu mer OT så kan jag upplysa om att det hebreiska namnet "Baraq" (ברק, stavas med bokstaven qof, arabiska: qāf) som du nämner faktiskt inte är kognat med arabiska "mubārak", "mabrūk", osv. (dessa stavas med bokstaven kaf/kāf).

Vi har alltså att göra med två olika semitiska rötter: b-r-q (blixt) och b-r-k (välsigna) som har gett upphov till flera ord i båda språken. Således heter den bibliska figuren "al-Burāq" på arabiska, vilket betyder just blixt(en). Några hebreiska ord från den andra roten är t.ex. "barukh" (välsignad), "brakha" (välsignelse) och "levarekh" (välsigna).
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback