Vill börja med att skriva att det här är min väg till ett jobb offshore och jag har stött på folk med betydligt mindre kurser och erfarenhet som fått jobb redan inom 2 månader efter examen, och även folk som har sökt jobb i nästan 4 års tid utan framgång. Allt handlar om timing och hur du är som person. Är du envis och målmedveten så kommer du få jobb, det är enbart en tidsfråga. För alla er som tar examen i Brönnteknikk i december i år och framöver, ni ska se er som lyckligt lottade! De närmaste 2-3 åren kommer marknaden skrika efter folk.
Det här skrev jag i slutet av 2010...
Citat:
Stort tack för att du startade den här tråden, har hjälpt mig mycket på vägen till att börja jobba på plattform.
Är nu anmäld för
- Den obligatoriska offshorekursen
- Radiosertifikat
- G4 traverskran
- Brönnteknikk VG2
Det kostar ju en hel del pengar, och sedan så blir det ju sammanlagt ungefär ca 6 månader plugg men jag är så jäkla inne på att börja jobba på rigg nu så det finns inga andra alternativ för mig.
Målet är att börja söka jobb till slutet av maj, början på juni -11.
Som sagt, stort tack för en tråd med både bra info men samtidigt väldigt inspirerande. Återkommer och skriver en rad någon dag innan jag ska hoppa in i helikoptern och flyga ut.
..och tänkte nu dela med mig av hur min väg till ett offshorejobb slutade.
Planen ändrades en del på vägen. Tog sikkerhetskurs hos Falck Nutec i Oslo november 2010. Flyttade till Oslo Januari 2011 och läste Brønnteknikk.
Tanken var från början att börja söka jobb direkt efter examen i maj månad. Istället valde jag att festa som en tok hela sommaren och efter det göra några tafatta jobbsökningar under hösten.
I slutet av oktober bestämde jag mig för att det var på tiden att skaffa mig jobb i Nordsjön. Jag flyttade hem till mina föräldrar i Stockholm och jobbade som en tok på mitt gamla jobb för att samla ihop pengar inför en flytt till Stavanger.
Under tiden jag var tillbaka i Stockholm började jag söka jobb aktivt. Jag sökte ALLT inom offshorebranschen men hade hela tiden en önskan om att ta mig in i ett borrsellskap för att jobba på borrdäck. Av ca 100 ansökningar var de flesta svaren dryga och det poängterades att jag inte hade rätt erfarenhet. Några få var trevliga och hänvisade till att i början av 2013 och framåt ska det börja anställa och för att öka mina chanser bör jag ha någon slags offshore erfarenhet sen tidigare.
Månaderna gick och sista helgen i februari 2012 flyttade jag till Stavanger. Jag började omedelbart på en kurs för att bli ställningsbyggare. Dagen efter avslutad kurs åkte jag och besökte ett ställnings företag som arbetar både onshore och offshore, detta var en fredag. 1 tim efter mitt besök fick jag besked om att jag kunde börja onshore på måndag och om dom var nöjda skulle jag få en offshoretjänst till sommaren. 5 mars blev min första arbetsdag.
Jag var skeptisk från början. Gå ned i lön för att slita med tunga ställningar kändes inte kul, dock så slutade det hela med att jag både fick många nya vänner men även mycket övertid och nattarbete gjorde att jag fick både ett stort förtroende men även en väldigt bra inkomst. Sista veckan i april blev min tillfälliga anställning fast och jag skickades ut på min första tur offshore. Känslan av att få sitta i helikoptern för första gången var helt fantastisk..
Företaget kunde ej garantera offshorejobb efter sommaren så jag tog så många turer som möjligt. Var ute på 5st 2 veckors offshoreresor från maj-aug. Dagen före min sista tur sa jag upp mig för att söka mig mot ett boresellskap. Fast rotation och bättre grundlön lockade.
Började söka jobb i slutet av september och fick bra kontakt med flera företag. Min erfarenhet, kurser samt att jag nu även hade börjat läsa petroleumsteknologi(teknisk fagskole) värderades högt. 2 stycken företag stack ut och inom en 3 veckors period hann jag med intervjuer på båda företagen och fick sedan åka ut på en 2 veckors prövetur som Roustabout.
Allting slutade med att jag för 2 veckor sedan stod med bra erbjudanden ifrån båda företagen. Det ena företaget stack ut mer än det andra och kunde garantera mig något fler kurser, fast rotation och anställning som Roustabout för att inom ett halvår bli "uppflyttad" för att påbörja min karriär på borrdäck. Detta värderar jag högt och valde därför det företaget.
Ålder
22
Tidigare erfarenhet
4 år inom bygg & anlägg
Fagbrev TIP yrke <--- Även om det står att det är ett krav, så stämmer det inte. Har mött flera personer som jobbar inom prosess, drilling och service utan fagbrev sedan tidigare.
De kurserna jag tog för att bli ställningsbyggare offshore:
Brønnteknikk VG2 <--- Hade ej behövts för denna tjänst
GSK sikkerhetskurs
Stillaskurs §13
Kurser jag tog innan jag blev anställd som Roustabout
Påbörjat Teknisk fagskole - Petroleumsteknologi <--- Hade ej behövts, inte än iaf.
Anhuker/Stroppe
VHF/SRC
Mina 3 tips till er som söker/ska börja söka jobb:
1. Låt det ta tid, det spelar ingen roll om du får jobb idag eller om 3 år. Huvudsaken är att du får jobb.
2. Ta så många kurser som möjligt. Oavsett om du får betala 50.000:- eller 100.000:- i slutändan så kommer det löna sig. 2-4 rotation och bra lön är värt mycket.
3. Var målmedveten och ge inte upp!
Vill även rikta ett stort tack till Ederkoppmannen. Om det inte varit för den här tråden hade jag aldrig tagit steget in i oljevärlden.