Citat:
Ursprungligen postat av Curley
SX är ett annat namn (USA?) för KX. KXan är 10 papp billigare, men då är TD-12an 10k bättre också! Så de handlar lite om vad du ska använda det till. Om det bara ska övas och kanske plocka med nån pad + modul ut och spela som kompliment till de akustiska så är KX/SX nog.
Om du därimot vill satsa lite mer och kanske använda digitalkittet som huvudkit ute och i studio ska du nog satsa på TD-12an.
Eller varför inte i TD-20?

Tänkte på KX med trumskin den kostar 19.263 Kr på musikbösen. Men jag tror det är samma ljud i båda
Haha td-20^ då skulle ja må. Fick nyss höra att td-12 och td-20 har samma ljud. Dock hade td-20 mer urval men men dom som fans i td-12 va tagna från td-20. Spelar ibland in någon låt med en kompis, och skulle även villa göra lite egen musik (Gitarr och trummor). Så jag tror i längden kommer ha mest nöje för pengarna av td-12an.
Blir nog någon beställning snart =]
Billigaste priset ligger nog på musikbörsen, eller?