Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-07-07, 21:42
  #13
Medlem
Cybertrons avatar
det kanske var ett flygplan som åkte bort från dig, så därför kanske det såg ut som det stod stilla fast det långsamt rörde sig bortåt? och att från den vinkeln du såg det i först gjorde så att du inte såg några lampor blinka eller vingar förräns senare?
Citera
2008-07-07, 23:06
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cybertron
det kanske var ett flygplan som åkte bort från dig, så därför kanske det såg ut som det stod stilla fast det långsamt rörde sig bortåt? och att från den vinkeln du såg det i först gjorde så att du inte såg några lampor blinka eller vingar förräns senare?
Har funderat på det, men det lyste så starkt, och andra flygplan ser inte ut på det sättet. Det kanske var en helikopter men jag vill gärna tro att det var något övernaturligt.

AnnaM: Ufo-ballong tror jag inte.
Citera
2008-07-07, 23:15
  #15
Medlem
rayraviolis avatar
När jag bodde med utsikt över Stockholm brukade jag ofta se en ljusprick stå stilla länge över Norrtull (tror jag). Med kikare kunde jag konstatera att det var en helikopter. Jag har alltid föreställt mig att den bevakade trafik eller nåt i den stilen.

Följaktligen antar jag att det var en helikopter du såg.
Citera
2008-07-08, 13:50
  #16
Medlem
Krafses avatar
Jag brukar se liknande borta vid Landvetter tror jag. Är inte helt säker på om det är där men jag tror det.
Det lyser utav helvete! Ja, för att vara ett flygande objekt då, det lyser ungefär lika starkt som den där stjärnan man ser på natten. Den som är sådär über stark. Och sen ändrar det hastighet ibland, det beter sig inte alls som ett flygplan och hastigheten måste vara betydligt högre än ett vanligt flygplan eller en koppa.

Följande text kanske inte stämmer helt med topic men det är ju lite svårt att veta, jag tar och berättar det ändå.

Jag har sett mindre ljusprickar på himlen som vid första ögonkastet ser ut som vanliga satelliter, men ibland verkar de bara "teleportera" sig från en plats till en annan.
Oftast relativt korta sträckor, (Och nej, det är inte mina ögon som inte klarar av att hålla blicken på ljusprickarna.) och sen kommer det en till från ingenstans och de gör u-svängar och blinkar till ibland. Jag vet inte alls vad det är men jag har sett det ett par gånger nu. Många som ser sånt nu verkar det som.

Jag råder er att vara ute någon natt och söka efter dessa små ljusprickar. De ser som sagt ut som satelliter men rätt vad det är så beter de sig mycket konstigt och de poppar ut och in ur.. uhm, dimensionen?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback