Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2008-07-06, 21:25
  #1
Medlem
knockknocks avatar
Ålder: 18
Tidigare erfarenheter: Alkohol, CB, Tramadol och lite allt möjligt
Substans: LSD
Dos: två droppar

Jag och min vän som vi kan kalla Mr. Pink hade bestämt oss för att testa syra. Vi hade ungefär lika stora erfarenheter av andra droger men hade alltid snackat om och varit nyfikna på hallucinogener. Jag kände en hel del som hade sysslat med sånt ett bra tag men jag hade aldrig känt mig riktigt sugen. Men, nu var det i alla fall dags.

Vi hade beväpnat oss med en tom lägenhet, Mr. Pink's kusin (vår Sitter), film, TV-spel samt två sockerbitar droppade med två droppar syra var. Allt var fixat! Förutom en liten detalj. Vi var lite osäkra på att ta två droppar första gången, så vi tänkte oss en lite lägre dos. Efter lite hjälp från snälla knarkare på FB fick vi reda på att vi kunde krossa bitarna, blanda runt och göra två lika stora högar av den krossade biten.

23.00 var det dags för intag. Under ett nervöst ögonblick tog vi varsin sked av den krossade biten och stoppade i munnen. Smakade.. lite mintaktigt. Hade för mig att det skulle smaka nåt sånt, smälte allt i munnen och gick in på Mr. Pink's rum och satte igång med att spela något skumt japanskt på hans ps2:a. Shit vad kul det här kommer att bli! förklarar nog stämningen som rådde rätt bra.

Två timmar senare hade inget hänt. Vi hade hört att det skulle ta lite längre för sockerbitar att slå, men vafan.. så vi tog lite mer. Och lite mer. Det var nog det största misstaget under kvällen, för jag är fortfarande inte säker på hur mycket det egentligen var jag fick i mig. Men det borde ha varit runt två droppar i slutändan. Vi fördrev tiden med att besviket sitta och titta på Natural Born Killers (Dålig idé!!) åka och käka hamburgare och skjutsa runt lite folk i kusinens bil. Vi kom fram till att det antagligen inte skulle hända nåt så vi åkte hem och la oss.. tänk så fel vi hade.

Direkt när jag hade lagt mig i sängen märkte jag att något hände. Allt jag tittade på flöt omkring och kändes inbjudande. Allting såg intressant ut och till slut så kunde jag bara inte ligga kvar i sängen. Jag började försiktigt utforska och känna på väggarna i lägenheten.. allt var så fint. Människorna på Mr. Pink's tavlor log emot mig och såg riktigt underliga ut. Egentligen så var dom alla propert klädda gamla släktingar till honom och hade väldigt stränga och sura ansiktsuttryck. Dom tog säkert hur mycket syra som helst på sin tid tänkte jag och gick vidare. Jag smög försiktigt in i vardagsrummet och försökte att inte väcka dom andra. Precis då upptäckte jag Mr. Pink's katt som låg och sov på en fotölj. Vanligvis brukade han vara den argaste och suraste katten som finns, men nu tittade han bara lugnt upp på mig med sina gigantiska pupiller. Jag studerade hans päls och rörelser och kom fram till att katter måste vara dom mest psykedeliska djur som finns. Han trippar säkert också tänkte jag. Han smög försiktigt upp och strök sig mot mig och vi satt och myste på golvet ett bra tag. Nu hade de visuella effekterna tilltagit rejält och allt hade fantastiska färger och jag och katten gav och ut på en ordentlig resa. Det är nästan för komplicerat för att förklara, men känslan kan beskrivas som att vi byggde oss ett mentalt rymdskepp och for igenom 13 olika dimensioner. Helt fantastiskt. Katten var pilot, och tittade ibland på mig med ett njutsamt leende. "Ta det lugnt, jag har varit med ett tag vet du.." sade han till mig och jag var helt överlycklig.

Efter att ha suttit på golvet i några timmar gick vi ut på balkongen och tittade ut över den stillsamma förorten. Nu började för mig en djupare del av trippen, alldeles för psykisk för att kunna beskriva på ett tillräckligt bra sätt. Men det kan sammanfattas som så att tankarna cirkulerade kring alla små detaljer som binder ihop livet. Jag såg små människor där nere på marken, alla som hade tider att passa, saker att göra, fixa.. jag funderade även en hel del över mitt eget liv, vad som kunde förbättras, vad som kunde tas bort, fixas.. kort sagt var det en av de mest givande stunderna jag haft nånsin. Jag studerade även skogen en bit bort en lång stund. Den såg väldigt inbjudande och vänlig ut, och svajade liksom långsamt till vänster och höger hela tiden. Vi hade en hel del djupa samtal, skogen och jag. Vi kom fram till att han var lite osäker, att han inte visste vart han skulle. Det visste inte jag heller.

Resten av natten tillbringade jag med att uforska resten av lägenheten. Jag kände mig utdragen på mitten av kroppen, som ett päron. Jag tänkte på mig själv som en "heffaklump" och jag kände mig rent ut sagt riktigt dum och fnittrig. Runt 9 på morgonen vaknade Mr. Pink och kusinen, och tydligen så hade Mr. Pink också legat och trippat i sin säng, fast han hade tagit en lägre dos än mig. Resten av dagen fördrev vi med att åka hem till kusinen, spela TV- spel, åka bil, åka tillbaka till kusinen, åka runt igen. Inget intressant att skriva om egentligen, men det hela kändes som Fear and Loathing i den svenska landsbygden (vi åkte runt utanför stan mestadels). Den enda intressanta händelsen var egentligen när vi åkte förbi en hästhage och jag såg hästarnas föl ligga helt raklånga på marken och se döda ut. Det skrämde mig en del, men jag intalade mig att det antagligen var för att kyla ner sig. Om jag nu inte nämnt det tidigare så kan jag säga att det var helt sjukt varmt den dagen.

Till slut åkte jag hem och la mig och försökte sova, hade nu varit vaken i runt 30 timmar. Men att försöka sova var bara ett rent trauma, låg och tänkte på Natural Born Killers och såg bilder på blod och mördare. Man kan väl säga att jag nästan sneade, eller så mådde jag bara dåligt av att ha varit vaken och inte ätit något förutom en halv paprika det senaste dygnet (det blev en lite konstig situation när jag stod syrad i kusinens kök klockan 11 på morgonen när hans farsa kom in och skulle göra iordning lunch) . Jaja, till slut somnade jag och sov skönare än jag nånsin gjort förut.

Sammanfattat kan man väl säga att det var bland de bästa upplevelserna jag haft någonsin, men det dröjer nog ett tag innan jag ger mig på det igen.
__________________
Senast redigerad av knockknock 2008-07-06 kl. 22:13.
Citera
2008-07-06, 22:28
  #2
Medlem
Bra rapport. En skog och en katt låter som trevliga vänner
Citera
2008-07-07, 01:20
  #3
Medlem
Zakzors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knockknock
Helt fantastiskt. Katten var pilot, och tittade ibland på mig med ett njutsamt leende. "Ta det lugnt, jag har varit med ett tag vet du.." sade han till mig och jag var helt överlycklig.

Hahahahaa, bäst
Citera
2008-07-07, 02:52
  #4
Medlem
Kuzmins avatar
Jadu, en skog sviker nog aldrig
Citera
2008-07-07, 20:27
  #5
Medlem
munchiezs avatar
haha, shit va soft det lät när du åkte på äventyr med katten
sköön rapport, lite kort kanske 4/5
Citera
2008-07-07, 20:48
  #6
Awaiting Email Confirmation
Att vara co-pilot åt en syrad katt som styr genom alla världens dimensioner låter som den mest fantastiska upplevelse en människa kan ha, låter sjukt trevligt!
4/5 för en klockren rapport!
Citera
2008-07-07, 22:21
  #7
Avstängd
Var du ensam under hela trippen? Hade babysittern gått och lagt sig för att sova eller?
Citera
2008-07-07, 23:07
  #8
Medlem
knockknocks avatar
Nja jag var ensam i de första 6-7 timmarna, men trippen höll i sig ett bra tag efteråt när de andra hade vaknat.
Citera
2008-07-08, 00:27
  #9
Medlem
Raoul~Dukes avatar
Hahah jävligt underhållande. .. 5/5!
Citera
2008-07-08, 00:49
  #10
Medlem
Krille_no1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knockknock

Sammanfattat kan man väl säga att det var bland de bästa upplevelserna jag haft någonsin, men det dröjer nog ett tag innan jag ger mig på det igen.
Grym rapport! Välskriven och förklarar bra din upplevelse. Jag kände igen sådana där tankar om att "de måste ha syrat" mm.
Precis så där kände jag efter min första tripp också. Det är underbart men också utmattande, mellan varven hinner man fundera hur jäkla länge ska det hålla i sig?
Trots att jag hade velat läsa om mer upplevelser så får rapporten 5/5. Bra skrivet.
Citera
2008-07-08, 02:27
  #11
Medlem
jagvillhas avatar
fy fan vilken upplevelse!
Citera
2008-07-08, 04:32
  #12
Medlem
hymnxs avatar
Hur lång tid tog det innan det började verka? Hur länge höll trippen i?
Jag uppfattade det som att svaret på båda mina frågor är "längre än på LSD".

Låter inte riktigt som att det ni tog var LSD. Eller har jag fel?
Bromo?

Annars, schysst rapport, om än lite kort. Känner igen en del från mina trippar. Speciellt tankar som "de lär ju ha tagit en del syra i sina dagar", "han trippar nog nu också" osv. 3/5
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback