Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Tack det verkar inte synas i citat när man citerar så (men det vet nog fb))
??? Förstår inte vad du menar här.
Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Finns det ingen relation mellan huvudsäkring och summan av de mindre?)
Inte när det gäller summan av vad varje säkring har för storlek i förhållande till huvudsäkringens storlek. Du kan t.ex. ha en elcentral med 12 st. 10A-säkringar och ändå ha huvudsäkringar som är 16A.
Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Jag tänker mig att summan blir större så att man klarar spikar.
Spikar? Du menar transienter? Det har inget med säkringsstorlek att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Menade om kan lägga till säkringar eller måste byta hela elcentralen..
Självklart kan du lägga till säkringar i vilken elcentral som helst. Finns det plats i befintlig kapsling så gör det, annars är det bara att utöka med ny kapsling. Du får dock inte mer "kräm" för det.
Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Ökar man alla säkringar när man ändrar huvudsäkring?.
Nej, du ökar inte varje enskild säkring storleksmässigt, men eftersom vad du kan få ut av varje säkring sammanlagras på huvudsäkringarna, så kan du ju få ut mer på varje enskild säkring om du säkrar upp huvudsäkringarna. Om du över huvud taget kan säkra upp beror ju dessutom på vilket kablage du har.
Citat:
Ursprungligen postat av
lobstok
Eller kan man byta en 10A säkring till två rum, så att det blir en 10A säkring per rum?.
Visst kan du dela upp en grupp i två grupper om du drar ut en fas till och kompletterar elcentralen, men om du redan belastar huvudsäkringarna fullt ut, så får du ju inte ut mer ström ändå.