2008-07-07, 18:51
#61
Citat:
Jag ser det inte som mer problematiskt än att det är svårare att anställa en statsvetare än en brevsorterare. Snarare är det ett helt naturligt tillstånd.
Ursprungligen postat av Kämpendahl
Det går alltid att diskutera "tingel-tangelforumens" vara eller icke vara eller vem som är rätt användare etc. Enligt min uppfattning är tingel-tangelforumen ett komplement till forumets kärnverksamhet och jag tror knappast att Admin vill ha hit medlemmar av den orsaken att de råkar gilla att diskutera bostad, hem och trädgård. Men jag har inte påstått att jag är emot dessa forum, jag har bara uttryckt att jag ser ett problem i att det inte är några problem att tillsätta moderatorer i tingel-tangelforumen, men det verkar vara mer problematiskt att rekrytera moderatorer till mer politiskt känsliga ämnen, vilket är synd. Det här är inte första gången rasbiologiforumet stängts på grund av att ingen vill moderera.
Citat:
Jag tror snarare att du får stå för missuppfattningen den här gången. Pedofilfrågan är ett undantag eftersom det då inte fanns någon som ville ta i ämnet ens med tång och skyddsdräkt på sig. Genom åren finns det mängder av exempel på forum som försvunnit och inga av dessa ämnen är förbjudna att diskuteras för det.
Det är en missuppfattning från din sida. När pedofil- och hebefilitrådarna bröts ut och fick ett eget delforum utan moderator, låstes nya trådar som skapades i de andra sexforumen. Ämnet fick alltså inte diskuteras förrän en ny moderator (Empress) rekryterats.