Citat:
Ursprungligen postat av
Gordon Blixt
Hänvisade Hennix någonstans med referenser till några av dessa påstått publicerade rön "av världens främsta genforskare och andra framstående vetenskapsmän"?
Nja, det finns visserligen angivna källor men det är väl inte den bästa hänvisningen. Det är ingen vetenskaplig text utan ett blogginlägg på hans egen hemsida (benämns även som blogg av domstolen).
Han gör gällande att HUGO-projektet delar in mänskligheten i tre raser, inget mer än så vilket gör det svårt att kontrollera då det är ett projekt som gick ut på att sekvensera DNA och som pågick i 13 år.
Efter det är det tunt med källor fram till Gunnar Adler-Karlsson, där hänvisas till att han ska ha gjort vissa uttalanden om lägre intelligens hos svarta. Han är väl vad högerfolk skulle kalla kommunist och inte någon erkänd forskare inom genetik eller biologi. Hennix gör även en oklar koppling mellan Gunnar och HUGO-projektet, jag har inte kunnat hitta någon sådan koppling. Det skulle väl vara om projektet någon gång under 13 år har nämnt någon av hans böcker som källa. Annars hänvisar Hennix till Gunnars bok Superhjärnornas kamp, jag har inte läst den och det finns ingen sida angiven eller något citat från den. Jag hittar inte heller något om att den innehåller de siffror som presenteras av Hennix. Den handlar dock om biologisk intelligens så det kan vara en riktig hänvisning, den uppges även vara lite kontroversiell.
Sedan hänvisas till Tatu Vanhanen och Richard Lynn som har skrivit en bok tillsammans. Båda är kraftigt kritiserade av andra forskare då man anser att deras påståenden saknar vetenskaplig grund och att de snarare för fram en rasistisk politisk agenda. Tatu var även misstänkt för hets mot folkgrupp i Finland men utredningen las ned. Tatu är statsvetare och Richard är psykolog, någon närmare biologisk eller genetisk utbildning verkar de inte ha.
De siffror som presenteras under Gunnar Adler-Karlsson och framställs komma från honom verkar snarare komma från Tatu Vanhanen och Richard Lynns bok.
Annars hänvisar Hennix bara till forskare i allmänhet på det här viset:
”Forskare tror att arierna...”
”Det säger forskarna.”
”Framstående forskare tror...”
”Ingen forskare har hittad...”
”För det andra så har forskare i år...”