Citat:
Ursprungligen postat av Boff
Vilka är skillnaderna/fördelarna? Jag tyckte bara det var smidigt att ha allt i samma grej liksom, slipper man kablar och sånt med.
Fördelen med en extern preamp är att du har ett vakuumrör som ger rörkaraktär till det du spelar in. Du kan också ställa in preamepn på olika sätt beroende på vad det är du spelar in, det vet jag inte om man kan med ljudkortet.
Tänk på det så här: om du har en equalizer så vill du ju inte ha samma inställning på den när du lyssnar på någon som spelar klassisk gitarr, någon som sjunger a capella, en symfoniorkester och en black metal-låt. Så är det med preampen också. Hur du använder den beror på vad det är du ska spela in, den är inte bara till för att förstärka signalen.
__carl kom ju med ett kanontips:
http://www.thomann.de/se/art_tube_mp...0eaefef7eff5a4
En preamp med 12AX7A-rör för under 400 spänn. Billigare än så blir det nog inte, och Art brukar göra bra grejer, så det är nog inget skräp heller. Det du däremot inte får jämfört med till exempel en Behringer Tube Ultragain Mic200 är färdiga voicings för olika instrument och sång.
http://www.behringer.com/MIC200/index.cfm?lang=ENG
Den kostar 600 spänn, så det är upp till dig om du tycker det är värt 200 spänn extra.