Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-07-01, 13:11
  #1
Medlem
kr_jonas_ans avatar
Som rubriken låter, scener som helt förstör stämningen, framkallar en suck och inger en känsla av "-Men...*suck*"

Ex:
Satt och kollade på "30 Days of Night", riktigt snygg film, nästan lite Tim Burton-känsla i tid och otid, vampyrer med eget språk, originell och nyskapande tills:

Citera
2008-07-01, 13:15
  #2
Medlem
Har för mig att det redan finns en tråd om detta.
Citera
2008-07-01, 13:16
  #3
Medlem
kr_jonas_ans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tisse!
Har för mig att det redan finns en tråd om detta.

Letade utan att hitta! Men finns det så länka och lås!
Citera
2008-07-01, 13:36
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kr_jonas_an
Letade utan att hitta! Men finns det så länka och lås!

Är nästan helt säker på att det funnits en sån här tråd, men jag sökte nu utan resultat. Kanske blev den borttagen av någon anledning.

Tycker inte om de scener i "Sweeney Todd" där Sacha Baron Cohen medverkar. Även om hans karaktär inte ska tas seriöst så tycker jag han passar bättre i renodlade komedier.
Citera
2008-07-01, 15:35
  #5
Medlem
D_V_Ss avatar
Stör mig otroligt mkt på slutet i Army of Darkness. Det finns två slut, så vitt jag vet och orginalet tror jag kallas för "apocalypse" riktigt dåligt slut som förstör hela feel-good känslan. Trodde filmskapare fattade hur människor vill att filmer skall sluta.
Citera
2008-07-01, 16:56
  #6
Medlem
jerkuss avatar
"Swing kids" är en i överlag rätt häftig och bra film, med reko skådisar, men så...

Citera
2008-07-01, 17:21
  #7
Medlem
Lantbruks avatar
Verkligen en liten detalj från 300:


Mvh
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback