Ingen LÖNTAGARE skulle förlora på liberalismen, oavsett hur extrem den vore. Däremot kan människor som är födda med så svåra handikapp att de är arbetsoförmögna, råka väldigt illa ut. Men den gruppen är liten, även om den expanderas till att omfatta delvis arbetsoförmögna och skador/sjukdomar som folk åfdragit sig innan de hunnit in på arbetsmarknaden, ja t.o.m. självförorsakade drogberoende människor. Det är inte dessa de svagaste grupperna som är orsaken till varför vi inte kan halvera skatterna ett par gånger om.
Det är istället de starka som tar emot skattepengar. De allra flesta skolbarn och åldringar kommer att / har arbetat ett helt liv. De behöver inga allmosor. De skulle alla ha råd med privata försäkringar och eget sparande, om de inte betalade så extremt mycket skatt. Faktum är att även dessa starka, som får mest av offentlig sektor, även de betalar var och en flera miljoner mer i till offentlig sektor, än vad de får ut. Ja, även du betalar FLERA MILJONER som du aldrig får tillbaka.
Ta t.ex. ett butiksbiträde med en lön på 15000/mån. Bortse från marginalskatt, skatt på sparande, förmögenhetsskatt och fastighetsskatt. Ta en låglönetagare som inte kommer i närheten av sådan "lyx". En arbetare som borde vara en vinnare på socialdemokratin!
Arbetsgivaren betalar ut 20000/mån, varav
Arbetsgivaravgift: 5000/mån. (33% av 15000)
Inkomstskatt: 4500/mån. (30% av 15000)
Moms: ca 1500/mån (20% av resten fast lägre på mat och 0% på hyra)
Övriga skatter: ca 1000/mån. (el-, bil-, punktskatter)
Summa skatter: 12000/mån, eller 60% av lönekostnaden.
Löntagaren får ut 8000/mån, eller 96000/år.
Antag att låglönetagaren arbetar 40 år med samma löner och samma skattesystem. Det arbetet är värt 40*12*20000 = 10 miljoner. Av dessa går 6 miljoner i skatter och löntagaren får behålla 4 miljoner under sin livstid.
Nu blir det lättare att resonera om det man får tillbaka från offentlig sektor under en livstid, verkligen är värt vad man betalar in! 9 år grunskola kostar enligt RSV själva 450 000. Fyra års studier ger knappt 100 000 i studiebidrag. Ett års arbetslöshet ger ca 84 000 (80% av lönen 15000 = 12000, minus inkomstskatt 3600, minus moms etc 1600, under 12 månader). Vad kostar en operation för benbrott? En timmes läkarlön, en del annan personal under några timmar, samt logi under några dygn. Kanske 30 000? Du är välkommen att försöka summera tills du kommer upp i de 6 miljonerna! Räkna gärna efter själv vad du fått in/betalat ut i ditt liv hittills. Gör en RIKTIGT skattedeklaration en gång!.
Hur man än räknar efter, så kommer man fram till att även låglönetagare netto betalar ETT ANTAL MILJONER kronor till politikerna, efter alla bidrag etc.
De fyra miljoner som låglönetagaren har över efter skatter ska räcka till boende, mat, kläder, transporter, försäkringar osv. Dessutom måste man ju BETALA FÖR OFFENTLIG SERVICE en gång till, i form av avgifter: läkarbesök, medicin, bussbiljett, dagistaxa, TV-licens, sophämtning, biltullar osv.
Detta är inte svårt att verifiera. Det är lätt att förstå och brukar gå hem hos folk när de får upp ögonen för det. Borgarna är idioter som inte lyckas vrida debatten mot sossarna. Nä, även borgarna har korrumperats av att varje månad få dra in 15000+ av dina pengar! Borgarna har ju själva höjt skatterna drastiskt när de regerat (genom att låna). Det är massmediamonopolets fel (Bonnier-staten) att folk inte är medvetna om skatteslöseriet.