Är omöjligt att säga att just det området har lugnare korridorsfolk och liknande.
Om jag skulle valt att bo i korridor hade jag valt Flamman eller irret. På flamman är det ofta schysst sammanhållning och alltid nån vettig person i varje korridor (dock ej bott där själv men varit en del där ändå).
Ingen har nämnt det nybyggda området Colonia som mer eller mindre ligger på campusområdet och är helt nybyggt men också dyrare än de andra studentlyorna. Det är byggvestabo tror jag som står för de lägenheterna.
Som många andra nämner är Ryd det största studentområdet och hela stadsdelen består mestadels av studenter och invandrare. Nästan alla nya studenter som väljer att bo i studentlägenhet hamnar där i början eftersom det är där flest lägenheter finns tillgängliga.
Kan tillägga att jag bodde där i ett halvår innan jag flyttade närmare stan.
Ett tips kan ju vara att hyra i 2:a hand i ett år, många som hyr ut sina lägenheter och lägger ut annonser t.ex.
http://www.student.liu.se/anslagstavlan
edit: slänger in länkar till studentboenden:
http://www.byggvesta.se/SubPage1.asp...718&Menu1=3818
www.studentbostader.se
/Bubben
(anser att jag har rätt bra koll på de olika områdena så är det något är det bara att PM:a)