Citat:
Ursprungligen postat av appe-
ja, badger är en grävling.
om vi säger såhär; om du och din pittbull attackerar en honungsgrävling så kommer din hund att dö, du kommer bli äppelmos och troligen också ambulanspersonalen som kommer att hämta dig. honungsgrävlingen är (som videon också styrker) ett av (om inte det absolut värsta, enligt guinness) det absolut mest aggresiva djur på jorden, om man ser till försvar.
jag minns ett avsnitt om den på animal planet, där den filmas jaga en
elefant-bebis., efter att ha skrämt iväg elefanten och dess mamma ger den sig istället på kamera-bilen. jag minns att jag skrattade som bara den. :-D
den svenska grävlingen däremot, är inte lika försvarsinriktad - speciellt fysiskt. den har något mindre tänder och absolut inte samma kroppsstorlek som t.ex den amerikanska grävlingen (som för övrigt spöar vilken hund som helst, på ren instinkt).
dock får man inte missförstå mig här. den svenska grävlingen är med järven den mest försvarsinriktade och aggresiva djurtypen i sverige, om man ser till storlek och "risk".
ni vill inte veta hur statistiken såg ut för renarna. (jävla stackare
)
En honungsgrävling och svensk grävling är mycket olika till anatomi och levnadsätt, en amerikansk grävling är mindre än den svenska, amerikansk järv är något större dessa är dock samma ras.
En honungsgrävling påminner mer om järven trots att den är närmare släkt med grävlingen, detta beror på konvergent utveckling.