Citat:
Ursprungligen postat av Robert Hashberg
Jag bara ÄLSKAR filmer där huvudkaraktären får stå emot en massa fiender i ett öde samhälle. Jag roas av känslan att få se hur naturligt urval hade sett ut för oss. Jag önskar att något liknande kommer att hända i framtiden.
De flesta människorna dör och allt är kaos eller anarki och man tvingas anpassa sig för sin överlevnad.
Exempel är:
Resident Evil filmerna (De är skitbra, men jag är missnöjd med trean)
28 dagar senare och uppföljaren
Budbäraren och alla Kevin Costner filmerna som är likadana t.ex. Waterworld
Mad Max
Känner ni till flera?
Finns det någon som har liknande smak, eller vad tycker ni om sådana filmer?
Oh, jag som trodde jag var ensam om den smaken
Fast för min del behöver det inte vara postapokalyptiskt. Alla belägringsfilmer är balla.
Dawn of the Dead (både originalet från 1978 och remaken från 2004) är exemplariska survivalfilmer, där en grupp människor barrikaderar sig i köpcentra för att skydda sig från zombies.
Även Trespass är en riktig belägringsklassiker; två brandmän som ska leta efter en skatt i en öde fabrik, och inser att de stövlat in i ett gangsterghetto, och måste hålla ut i ett rum mot Ice T och hans gäng.
Assault on Precint 13 finns i 2 versioner, en våldsam från slutet av 70-talet och en lika våldsam som kom för ett par år sen. Några poliser måste kämpa emot ett gäng som omringat deras polisstation och kapat telefonlinjerna.
Evil Dead-filmerna är klassiker, där en snubbe bara har sig själv, en hagelbössa och en motorsåg i en liten skogsstuga, mot zombies och demoner.
Enjoy!