Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-11-03, 11:57
  #1981
Medlem
Limma skinkbits avatar
Jag är med i ett par grupper som handlar om staden där jag bor. Antar det finns massor av såna grupper runt om i landet...
Nu på hösten praktiskt taget översvämmas dessa grupper av "vackra foton" på höstlöv och solnedgångar. Inget fel på såna bilder egentligen men tänker dessa fotografer öht alls på allmänintresset? Jag menar, vad fan, har man sett ett höstlöv så har man sett alla... Men det värsta av allt är ju att den svagbegåvade allmänheten verkar gilla det. Intressanta inlägg som verkligen handlar om något som berör stan får inte särskilt mycket uppmärksamhet medan random solnedgång som hade kunnat vara från vilket hav eller sjö som helst inom den tempererade zonen på norra halvklotet får hundratals likes. Vad fan är det med folk?
Citera
2021-11-04, 05:17
  #1982
Medlem
cerns avatar
Jaha men idag är det ju Torsdag och då skulle ju Facebook byta namn till Meta

Varför heter det fortfarande Facebook?
Citera
2021-11-04, 12:04
  #1983
Medlem
Pecka-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cern
Jaha men idag är det ju Torsdag och då skulle ju Facebook byta namn till Meta

Varför heter det fortfarande Facebook?

Det är väl moderbolaget som byter namn, och Facebook är en av deras produkter.
Citera
2022-01-19, 13:29
  #1984
Medlem
Limma skinkbits avatar
Snubben jag köpte en bil av för flera år sen dök upp som vänförslag på Facebook. Jag googlade givetvis hans namn inför bilköpet och tittade även in på hans facebooksida. Är det detta som spökar nu fem år senare eller hur tusan resonerar algoritmen?
Citera
2022-01-22, 12:55
  #1985
Medlem
Det är konstigt att folk ej kommenterar att man tagit bort dem på facebook. Sen så kommenterade en gammal klasskompis från låg och mellan ett inlägg i gemensam grupp vi är med i. Och sa inte ens hej. Det gör jag alltid i lokala köp och sälj gruppen när nån gammal kompis eller så skriver där skriver jämnt hej hej gamla klasskompis mm. Kunde åtminstonde skickat ett messenger meddelande och fråga hur det är med en. Vi var ju kompisar och jag var på kalas mm hos henne
Citera
2022-02-15, 07:03
  #1986
Avstängd
MagnusBengtsens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det känns så trist, att skriver man mer än tre rader så får man vanligen inga reaktioner alls (utom från vissa män som försöker ställa sig in av andra skäl). Men postar man något enkelt meme så får man massor. Inte för att jag har något behov av att jaga likes på Facebook, men det SÄGER någonting om vår tid. Folk har blivit intellektuellt tröga. Och observera då att det är intelligenta människor jag har på Facebook, så det beror inte på svårigheter att läsa skriven text.

Eller så är det jag som skriver tråkigt...

Lite spretigt följande men...

Facebook är trist, i största allmänhet. Flashback är ju 10,000 gånger roligare för att inte tala om att vara mer givande.

Jag har lärt mig den hårda vägen. Att vara självironisk och spela på hur patetisk man är, det anses inte kul det heller. Och jag skojar gärna till det men att vara självironisk blir bara tragiskt. Att bjuda på sig själv, vilket anses vara ett ideal, fungerar inte. Ett inlägg och inget mer säger jag bara. Och en annan gång när jag skämtade fick jag en utskällning skriftligen. Den personen skriver jag aldrig till mer.

Har lärt mig andra saker (och någon gång ska man väl lära sig. Skitsidan har ju funnits där sedan 2007 någon gång). Någon brud som återkommande skriver saker i en positiv ton, när man träffar samma människa ute i verkligheten är reaktionen asocial. Hon jagar likes och jag ger likes då hon ansträngt sig. Jag har inga baktankar alls och vill för allt i världen inte att hon ska tro det heller.

Då kommer vi in på nästa problem. Likes duger knappt. Det ska vara emojis som skrattar eller emojis som kramar om ett hjärta (emojis är ett fjantigt ord, "gubbe" är kanske bättre). Likes har nog börjat uppfattas som pliktskyldigt att ge.

Jag vill också ha kvinnligt sällskap. Men att använda sig av Facebook för att få det, då är det Messenger som gäller och inget mer. Och då enstaka inlägg! Framförallt kvinnor bör posta färre och färre saker och ta död på Facebook de också. För det är i verkligheten i verkliga möten vi mår bra och inte på FB.

Slutligen. Min favoritbrud där ute i verkligheten har jag aldrig lagt till på Facebook och hon har inte lagt till mig. Borde inte det förfarandet vara ovanligt? Men jag resonerar som så: lägger jag till henne får hon sin bekräftelse, en gång. Men vad är vinsten för henne och för mig på lång sikt? FB är på så sätt värdelöst avseende verkliga och trevliga relationer mellan kvinnor och män.
__________________
Senast redigerad av MagnusBengtsen 2022-02-15 kl. 07:07.
Citera
2022-04-21, 20:43
  #1987
Medlem
För den som inte redan hatar Facebook och gissar att Zuckerberg är en ond ödla med Aspergers, utsänd från ett annat solsystem, kan jag rekommendera... Nja, förresten jag vill inte rekommendera om ni vill vara en del av eländet.
Men jag kan konstatera att Facebook har full koll om man skapar flera konton även om man använder VPN och ändrar sina uppgifter något. Hur det går till kan säkert andra svara på men redan i registreringsprocessen tar det stopp.
Fascister.
Citera
2022-04-26, 22:43
  #1988
Medlem
Helt galet var tredje inlägg på facebook är sponsrat. Kanske gäller kvällstid?
Någon mer som reagerat på detta.
Citera
2022-04-28, 19:22
  #1989
Medlem
Enok1Halvars avatar
Vad är grejen med "inte" få svar via Messenger (efter flera dagar) ?
Ställer en enkel fråga till en Kollega via messenger (istället för att ringa och snacka bort tid för oss båda) som är lätt att svara på tar max 30 sekunder!

Är det bara lathet,eller vad, skulle personen agera samma om man står bredvid varandra?
Och Nej det är inte första gången i fråga,Hen kör den stilen, samma med Mail, vägrar oftast svara, Nån bokstavskombo eller Socialt felnavigerad ?
Nån som har typ samma problem med kollegor om detta ?
Citera
2022-04-28, 19:40
  #1990
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larsvivalius1605
Helt galet var tredje inlägg på facebook är sponsrat. Kanske gäller kvällstid?
Någon mer som reagerat på detta.

Nej, jag har väldigt effektiva adblockers. Slipper all reklam på Facebook.
Citera
2022-04-28, 20:16
  #1991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Nej, jag har väldigt effektiva adblockers. Slipper all reklam på Facebook.
OK måste fixa det blir fan trött
Citera
2022-06-17, 02:12
  #1992
Medlem
Merwinnas avatar
Alltså, jag känner att jag tröttnar mer och mer på Facebook. Flera skäl:

- Spam, spam överallt, i grupper på alla språk som jag läser. Det är kärleksbedragare (så dumt och simpelt utfört och med massor av översättningsfel, att det är obegripligt att någon går på det), folk som påstår att man vunnit på något lotteri, folk som vill att man ska investera i deras firmor, och det senaste som har exploderat bara de senaste veckorna är erbjudanden om svart magi - "spellcasting". Facebook gör heller inget åt det, eller så hinner de inte med.

- Samtidigt stänger Facebook av folk för skitsaker och rena missuppfattningar, och det är helt omöjligt att få kontakt med en riktig människa som skulle kunna överpröva beslutet. Avstängningarna verkar ske automatiskt för vissa ord och uttryck, ingen mänsklig hjärna kontrollerar sammanhanget. Ibland blir man avstängd för något som är tvärtemot vad man faktiskt menade!

- Ytligheten. Delar man en rolig bild så får man massor av likes, men skriver man ett inlägg om något mer seriöst så orkar nästan ingen läsa. Vissa lajkar för syns skull, fast man vet att de inte kan ha förstått inlägget.

- Slutenheten. Att så många stänger sina profiler för alla utom ett antal utvalda vänner, de svarar inte på vänförfrågningar, och vänner som de redan har antingen avvännas eller sätts på begränsad-listan (där man bara ser det som allmänheten ser, vilket ofta är mycket begränsat).

- Det öppna samtalet, som jag vill ha, funkar bäst på typ tidningars och andra mediesajters webbsidor. Men där är censuren stor i stället.

Känns som att det är dags att lämna det sjunkande skeppet. Det tar mer än det ger, man retar sig bara.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback