Citat:
Ursprungligen postat av santacl
Hasse Backe är den enda som är värd att ta in efter sopan Lagerbäck, Henke är absolut inte att tänka på med tanke på att vi kommer få ha kvar samma landslangsspelare i 10 år till MINST... Ne fy fan..
Kan vi inte börja motivera varför vi tycker en sak? Hasse Backe är tydligen, på grund av att leverera självklarheter i TV, skapa glädje i Danmark och blivit persona non grata i Grekland på rekordtid, mannen på allas läppar.
Visst, Lagerbäck är nu den elaka Harvey Dent som blockerade Sverige från VM-guldet men skall man höfta i väg populistiska namn så bör man ta sig en funderare eller två. Det är jävla skillnad att som Backe stå och vräka ur sig självklarheter i TV och självt försvara sig själv i rollen som förbundskapten.
Den dekadenta tidsskriften Sportbladet motiverade ju Backe med att han "hade en tydlig spelidé". Var det inte vad Hardy Nilsson också hade?