Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-04-24, 18:38
  #13
Medlem
Trumpet & Tvärflöjt är extra svåra, då de är "mentala" instrument, där själva
blåstekniken (embouchure) har en helt avgörande del av tonbildningen.

Det finns inga genvägar, garanterat. I början måste man träna extra mycket
med bara munstycket & rena andningsövningar (cirkulationsandning). Men
ganska snart måste man spela på den "rena" trumpeten (utan sordin) för
att börja få till tonbildningen som är CENTRALT i sättet att lära sig detta.
Att "buzza" med eller utan munstycke är uppvärmning, inget annat!
Citera
2013-05-26, 13:23
  #14
Medlem
Problem med andningen. (trumpet)

Tja!
Som rubriken säger har jag problem med andningen när jag spelar trumpet.
När jag spelar kopplar jag automatiskt in stämbanden, som i sin tur blockerar större delen av luften som egentligen skulle gå direkt till trumpeten. Det är ett problem som jag haft under en mycket lång tid, (4år) och det är inte något som har varit ett problem fram tills nu, då jag jobbar med det övre registret.
Så snälla flashbackare dela med er av er kunskap.
tack på förhand!

Mvh qwertytangentbord.
Citera
2014-01-04, 17:06
  #15
Medlem
Kan man spela trumpet från vanliga pianonoter? Tex en vanlig sångbok
Citera
2014-01-04, 18:10
  #16
Medlem
Jag har spelat trumpet i över 10 år och känner inte alls igen det du skriver. Är du självlärd eller har du tagit lektioner? Menar du att du lägger på "rösten" när du spelar?
Citera
2014-01-04, 18:25
  #17
Medlem
LifeRapes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattmatsburk
Kan man spela trumpet från vanliga pianonoter? Tex en vanlig sångbok

Ja. Men tänk på att det kommer att klinga en helton lägre, eftersom trumpeten är stämd i Bb. Så om du spelar "Lilla Snigel" i C-dur från en sångbok, och vill ha nån som kompar dig på t ex piano eller gitarr, så måste han/hon spela låten i Bb-dur.
Citera
2014-01-04, 19:48
  #18
Medlem
Ska man höja den en hel ton då? Tycker som sagt att det "låter lite fel" när jag spelar ur vanliga sångböcker
Citera
2014-01-04, 20:44
  #19
Medlem
LifeRapes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattmatsburk
Ska man höja den en hel ton då? Tycker som sagt att det "låter lite fel" när jag spelar ur vanliga sångböcker

Ja, precis. Om noterna ska stämma för andra musiker (som inte spelar Bb-stämda instrument) så får du istället höja en helton.
Citera
2014-01-04, 20:55
  #20
Medlem
Tack! ska testa detta
Citera
2014-01-04, 22:03
  #21
Medlem
Som sångare och fd trumpetare skulle jag råda dig att prova att hålla andan, sedan när du släpper och andas ut/suckar ut så börjar du ta ton med trumpeten.
Det kommer bli små, tunna, toner i början, men sen när du jobbar upp dig kommer det bli bättre.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback