Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2008-05-16, 19:46
  #61
Medlem
Mr_benis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leon666
fast man kan inte säga att våran vagga är i nuvarande vitryssland där vårat urhem är, jag är inte säker på våran vandring från vårat urhem. Förmodligen har våra förfäder varit i Norden därför finns det Svenska kungar av slavisk härkomst våra förfäder är bosatta även i Tyskland som Sorber. Menar inte att det är Serber utan våra förfäder som har funnits i Norden och i nuvarande Tyskland.

Varför vi har Kosovo som vagga är för att våran identitet finns där med stora slag och uppoffringar samt väldigt gamla kyrkor.

Men egentligen är detta meningslösa disskussioner eftersom ni är såpass uppblandade så man vet inte vilka som funnits på Kosovo när vi kom dit. Hur många procent av okänt folkslag fanns på Kosovo när vi fanns där?. Och förmodligen var vi i majoritet i Kosovo från början innan vi var tvungna att fly från Turkarna och då invaderade en stor del muslimska Albaner dit. och år efter år krig efter krig så bliv vi från en majoritet till en mimoritet på Kosovo.

jag vill gärna skriva och diskutera med er men känns meningslöst eftersom ni är enkelspråkiga. Ni tar upp vad Serber gjor mot Albaner på Kosovo gång på gång men utan att ni själva vill ta upp vad ni gjort mot oss att Turkar fördrivit oss från Kosovo osv. Vet inte hur vi skall komma någon vart i denna debatt.
Känns döfött.


det är erat vagga pgav ni har era religiösa byggnader där och att kosova var del av eran första kungariken och att tzar lazar stupade i kosova-. däröfr anser ni att det är eran vagga.


jag förstår inte vad du menar hur många % fanns i kosova eller illyrien eller vilka som leve där innan er. illyrier levde där innan ni slaver kom då albaner inte har vandrat in ditt så är detmed största sannolikt att albaner är illyriers ättlingar. en sak är säkert albaner fanns iafall i illyrien innan ni slaver bosatte sig på balkan mer behövs inte att säga så era argument att albaner skulle vara invandrare krossas totalt.
Citera
2008-05-16, 19:54
  #62
Medlem
109740s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2weeksleft
http://video.google.com/videoplay?do...C4-ciALWpbTjCQ
Bland annat 0:20

Visserligen är det bara en hög dumma bosniska ortodoxa men ändå...

Bra dokumentär överlag faktiskt. Fastnat i den.
Citera
2008-05-16, 19:58
  #63
Avstängd
2weekslefts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 109740
Bra dokumentär överlag faktiskt. Fastnat i den.


mm, riktigt bra och spännande dokumentär. Rekommederas starkt även för de som inte gillar fotboll eftersom det egentligen är fokus på läget där nere.
Citera
2008-05-17, 00:40
  #64
Moderator
feldgraus avatar
Massor av trams, ot och påhopp raderade. Skärp er. /MOD

/feldgrau
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback