Citat:
Ursprungligen postat av miloudot
Don Fadäso, det är nog så att desto fler stationer man har på signalkedjan desto mer fnurra och missljud riskerar man att få på tråden.
Jag har däremot inget mellan gitarr och stärk och slipper förmodligen en hel del störningsmoment.
Visst stämmer det att man får sämre ljud ju fler pedaler och dylikt man kopplar in men ljudet påverkas inte bara av det.
Jag råkar faktiskt ha blivit en av de där totala idioterna som jag föraktade under mina första tjugo år som gitarrist. Jag hör skillnad på vilka kablar jag använder. I replokalen har jag en löjligt kort sladd mellan min crybaby och guran för att få så liten signalförlust som möjligt. Jag har dock inte den på scen om det inte är en pinsamt liten scen jag råkar spela på.
Helst av allt skulle jag vilja bygga om alla mina pedaler för att säkerställa att jag har true bypass i varenda pryl. Största anledningen att jag inte lägger ner en vansinnig mängd cash på sånt trams är att jag inser att de jag spelar för kommer inte för en sekund att märka skillnaden. Sannolikt kommer heller inte vare sig min bassist eller trummis att märka något. Dessutom känns det inte det minsta rock'n'roll att göra något sånt.