Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-05-13, 22:52
  #1
Medlem
submariners avatar
hej,

jag äger idag en bostadsrätt som är värd ca. 500´-550´ kr. där lånen är helt avbetalda, kommer även att betala av mitt studielån inom kort för att bli skuldfri

efter detta har jag ca. 650´-700´kr. från lyckade aktieaffärer som jag nu funderar på hur jag ska placera - målet är att långsiktigt få en bra värdeökning på mitt kapital. jag sparar även regelbundet i aktiefonder.

funderar på följande...

alternativ ett: sälja min nuvarande lägenhet och köpa en större för ca. 400´kr. mer. detta ger givetvis en högre månadskostnad för boende. resterande pengar skulle sannolikt investeras i fonder och konto med OK ränta.

alternativ två: behålla min nuvarande lägenhet några år till, få lite mer "kulpengar" genom en lägre boendekostnad och investera pengarna under tiden. frågan är hur, för jag är inte beredd att förlora dessa. kanske i investeringar som garanterar 20-25 % på två år med möjlighet till ytterligare värdeökning om marknaden går bra.

åsikter och synpunkter?
Citera
2008-05-13, 23:29
  #2
Medlem
Starvids avatar
Citat:
investeringar som garanterar 20-25 % på två år med möjlighet till ytterligare värdeökning om marknaden går bra.
Existerar ej.

Den riskfria räntan ligger nånstans kring 4-5 % per år.
Citera
2008-05-13, 23:38
  #3
Medlem
submariners avatar
hej,

hoppas inte detta tar fokus från ämnet ,men anledningen till att jag nämner just 20-25 % var att den rådgivare vi träffar via jobbets pensionssparande för några veckor sedan nämnde detta via bl.a. H&Q - investera 75´och få ut minst 100´efter 2 år. men, jag har inte kollat upp detta på något sätt!
Citera
2008-05-14, 01:21
  #4
Medlem
Betala inte av CSN-lånen, köp värdepapper istället.
Citera
2008-05-14, 01:37
  #5
Medlem
Kolagubbens avatar
köp "guld"
Citera
2008-05-14, 07:33
  #6
Medlem
Hade jag varit i din situation hade jag absolut inte betalat av CSN. Investerar du de pengarna "rätt" så kan du betala av ditt CSN lån om 5 år för en spottstyver. Tänk på att inflationen hjälper dig med tiden att äta upp dina lån, sen är faktiskt CSN lånen ganska förmånliga.

Jag hade nog även bott kvar i den obelånade bostadsrätten några år till för att sen köpa en fastighet med belåning såklart. Det är alltid bättre än att köpa bostadsrätt som jag knappt ser som en investering utan bara ett sätt att skuldsätta sig för att få en rätt att utnyttja en del i en fastighet.

Du har bra förutsättningar att få ordentlig fart på dina tillgångar.

Lycka till
Citera
2014-05-19, 22:35
  #7
Medlem
wastedandlazys avatar
Ser ni er fastighet/hus/bostadsrätt som en del av er portfölj?

Isf kan man se halva portföljen som fastighetsbransch och bör därför inte investera i fler aktier/fonder i samma bransch?

Mitt hem ligger iaf på sådant sätt att det påverkas av trenden generellt
Citera
2014-05-19, 23:12
  #8
Medlem
AssetManagements avatar
Betala INTE av CSN. In på börsen med rubbet, sånär som 100k som du sätter i en ränte/obligationsfond.
Citera
2014-05-20, 03:58
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Starvid
Existerar ej.

Den riskfria räntan ligger nånstans kring 4-5 % per år.

Den riskfria räntan är absolut inte så hög. Den riskfria räntan brukar vara en kombination av statsobligationer och statsskuldsväxlar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback