Citat:
Ursprungligen postat av Eiar
Hejsan det är såhär att jag ska åka på kurs i annat land, i en vecka, och jag får riktigt mycket ångest och orolighet när jag ska sova eller kvällen närmar sig, så min syrra tipsa mig om Mirtazapin, som hon redan hade andvänt några gånger.
Hon sa dom funka jättebra om man skulle sova, det vart inga problem alls, det är 4 nätter jag ska sova där, så jag undrar lär dessa funka på mig det är 45 mg, hon sa åt mig att dela dom, huvudsaken är att jag sommnar, och vaknar utan problem, lite trötthet förstår jag om man har dagen efter men då får man kämpa lite xtra ge mig gärna era förslag, och kunnighet om dessa piller.
Har aldrig gått på någon drog ellerr så innan.
Jodå.
Man blir jättetrött av Mirtazapin, speciellt om du inte är van vid dem, och du sover länge på dem.
Dessutom så är de inte beroendeframkallande. Det är INGEN drog, var lugn angående det...
Ta en timme innan du hoppar i säng, så blir det bra. Och, dela dem, 45 mg är den starkare sorten. Jag har 30 mg och somnar som en liten gris om allt vill sig väl.
Om du delar 45 mg borde du INTE bli slö dagen efter. Om du nu inte går och lägger dig 03:00 så att de fortfarande verkar när du skall upp.
Säg att du vill somna vid 22:30, ta pillret 21:30 ( senast).
Det blir bra.
Skriv gärna hur det gick.
En nackdel är att du kan få ett hungerryck precis innan du blir trött och länsar kylskåpet, men det är ju inget problem om du inte skall äta dem regelbundet. Bara så att du vet.
Du äter inga andra mediciner?
( Frågar för säkerhets skull, bara.)