Citat:
Ursprungligen postat av Frilansar
Jag är med nyfiken på hur det går men nu var det ju några år sedan tråden skapades, jag har fått Seroquel vid behov mot ångest....jag har bara tagit 25 mg men gillade det inte för jag blev såååå trött och när jag la mig ner så var det omöjligt att hålla sig vaken

De första gångerna jag tog Seroquel fick jag ganska starka reaktioner i form av förlamningskänslor i kroppen, myrkrypningar och restless legs... Kroppen däckade, men inte huvudet, obehagligt... Nu tar jag bara yttepytte till kvällen för att sova bättre. Tar jag det för sent på kvällen gäspar jag hela nästa dag. Men jag har ju Imovane också, släggeffekten kanske blir starkare när man kombinerar.
Så ja, jag blir trött av den, men den hjälper kroppen att slappna av, andas bättre på natten etc, den hjälper mot ångest helt enkelt. Jag skulle inte ta den på dan, skulle inte kunna jobba då. Men det är jag det.