Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-04-30, 20:55
  #13
Medlem
frankie16s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pepsox
Hmm, jag som trodde att tanken bakom trängselavgiften var att minska biltrafiken och utsläppen… vilket iofs i praktiken innebär att folk med bättre ekonomi får lättare att köra bil i Stockholm.

Om nu M är emot det här så har dom ju möjlighet att riva upp beslutet… om dom vågar.

Du trodde fel!
Tanken bakom "trängselskatterna" är att få stöd från små skitpartier. 2002 tvingades sossarna till "stockholms försöket" av miljöpartiet för att kunna bilda minoritetsregering. 2006 tvingades moderaterna behålla biltullarna för att blidka centern. Miljön är ett svepskäl för att komma undan med sitt dåliga valsvek hos de stora partierna.

Minnet är kort Pepsox.
Citera
2008-05-01, 03:18
  #14
Medlem
BesserWissers avatar
"Gamla bilar kan förbjudas i stan"

Stod följande i dagens metro:

"Snart kan gamla bilar stängas ute ur stan. I går beslutade trafiknämnden i Göteborg att utreda frågan om en miljözon för personbilar – något som välkomnas av Emilia Hagberg, gruppledare för miljöpartiet i Stockholms stadshus.

– Jag tycker att det är ett bra initiativ från Göteborg som jag välkomnar att vi tittar på gemensamt, säger hon.

Tre moderater ligger bakom motionen i Göteborg. Vilka bilar som kommer att portas från city lämnar de åt förvaltningen att föreslå.
– Men det är stor skillnad på vad en bil från 2008 och en från 1989 gör mot miljön, så det är tänkbart att gamla bilar stängs ute, säger Pär-Ola Mannefred (m).
Han utesluter inte heller att enbart miljöfordon tillåts i stadskärnan. Man vill även titta på möjligheten till samordning med Stockholm och Malmö.
– Det gjorde vi när vi tog beslutet om de tunga fordonen 1996 och det gick väldigt bra, säger Roland Rydin (m) vice ordförande i Göteborgs miljönämnd.

Emilia Hagberg tycker att det är viktigt att titta på utformningen av en eventuell miljözon och hur olika grupper drabbas.
– De som har möjlighet att köpa nya bilar är ju de mest välbeställda, säger hon."



Alltså är detta "slutet"? Är vi totalt körda nu? Vad menar dom med "förbjudas i stan"? Är det innerstan eller hela staden, som t.ex hela Malmö?

Vad kommer ni att göra? Kommer detta att gå igenom? Vad tycker ni om detta? Diskutera & kommentera tack!.

Vad är en "gammal" bil? Gäller detta alla gamla bilar eller bara vissa? Finns det dispens?
Citera
2008-05-01, 03:35
  #15
Medlem
Krafses avatar
Jag skiter faktiskt i vilket, jag åker var fan jag vill då jag betalar skatt. Och jag skiter i om jag får en miljon i böter, för jag tänker inte betala det. Och jag tycker det är ett jävla idiotförslag samt att de tre smartskallarna borde skjutas i nacken.
Citera
2008-05-01, 04:33
  #16
Medlem
tjaboooos avatar
Tycker det är förbannat svineri att ideligen sparka på dom som inte har de så gott ställt.
Citera
2008-05-01, 05:31
  #17
Medlem
klybans avatar
Måste väl vara enklare och göra ett bilfritt centrum då och betydligt trevligare ur miljösynpunkt.
Citera
2008-05-01, 07:51
  #18
Medlem
Krafses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Måste väl vara enklare och göra ett bilfritt centrum då och betydligt trevligare ur miljösynpunkt.

Det skulle ju också vara rättvist, även om det suger pung. Det behöver ju inte bli mer surt för de som redan har det surt liksom. Jag fattar inte logiken. Varför inte förbjuda alla nya bilar istället då de är betydligt fler?
Men nej, det går inte för då kan inte kungen och Mona Sahlin åka limousine genom stan utan måste resa på sina feta arslen och gå!
Citera
2008-05-01, 08:24
  #19
Medlem
pepsoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frankie16
Du trodde fel!
Tanken bakom "trängselskatterna" är att få stöd från små skitpartier. 2002 tvingades sossarna till "stockholms försöket" av miljöpartiet för att kunna bilda minoritetsregering. 2006 tvingades moderaterna behålla biltullarna för att blidka centern. Miljön är ett svepskäl för att komma undan med sitt dåliga valsvek hos de stora partierna.

Minnet är kort Pepsox.
Ärligt talat är jag inte speciellt intresserad av stockolmspolitik. Men om nu M satt sig i knät på C får dom väl ta konsekvenserna av det också. Fast jag har iofs svårt att tro att alla miljöutspel från S och M i själva verket är resultatet av att dom är pressade andra partier.

Det lilla jag har hört/läst så är ju dessutom fler stockholmare för ”trängselskatt” än som röstar på de små skitpartierna.

Föresten, apropå M och ”trängselskatt” så tycker ju tydligen moderaten Mikael Söderlund att London har schysta nivåer på sina avgifter.
Citera
2008-05-01, 08:36
  #20
Medlem
frankie16s avatar
Biltullarna var nog första steget till ett samhälle där bara de bemedlade kommer att ha råd att ha bil. Alla partier verkar vara för dessa klasslagar.
Citera
2008-05-01, 08:44
  #21
Medlem
Baalzamons avatar
Vad var det för fel på den här tråden då?
http://www.flashback.org/showthread.php?t=666883
Citera
2008-05-01, 11:04
  #22
Medlem
Tja, jag kan säga så här, en gammal Toyota Starlet med kat från 89, släpper ut mindre skit än vad en ny Hummer, Porche eller liknande från 2000-talet gör.
Sedan är det ju så att "skitiga" bilar bestraffas redan via högre vägskatt, så ytteligare plågor känns faktiskt inte befogade.
Citera
2008-05-01, 11:37
  #23
Medlem
tjaboooos avatar
Fogat samman 2 trådar.
/Mod.
Citera
2008-05-01, 13:16
  #24
Medlem
BesserWissers avatar
Finns det inget stopp på detta vansinnet? Hur ska det gå för alla gamla jänkare då? Ska alla jänkare och övriga vetaranbilar skrotas då? Är det bara stadskärnan? Hur ska de kolla det? Hur gammal får bilen vara? Snart går jag bärsärkagång alltså.

Jävla SKITLAND!!!!!!!!
Död åt politikerna.

Både jag och sambon har löner på över 20000kr/månaden men trots det har vi inte råd att flytta ut på en gård pga bensinpriset, låneräntan och överiga skatter och avgifter. Vi har inte råd att köpa villa heller pga samma skatter.

Hur hög lön ska man behöva ha för att kunna leva normalt i detta landet??

Man kan faktiskt dessutom äga tre-fyra äldre bilar för samma månadskostnad som en nyare bil kostar. Det är sjukt. En ny bil är hutlöst dyr.

Jag HATAR detta landet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback