Citat:
Ursprungligen postat av Noetlovskij
http://www.ftp.nu/files/8510/
13 minuter blankt.
Hade gått mycket snabbare om jag hade en usb-keyboard, haha. Nu får jag sitta och klicka i varenda liten ton/slag för hand.
Vettefan om det är
bra techno/dance men nog fan är det en mysig liten melodi!
Tyvärr...bra försök men grovt fail på den.
För att klargöra min ståndpunkt i debatten: jag är från början punkare som sen gled in på pop/rock och även en del synth och har på senare år på allvar upptäckt EBM/Futurepop så även om jag knappast är nåt orakel i frågan så vet jag vad jag gillar och vad som funkar.
(Ja, jag fattade nog ganska snabbt att Basshunters simpla låt skulle kunna bli en hit, men att kalla den bra hade jag aldrig kommit på tanken...)
Iaf, huvudargumentet är ju att man inte behöver någon som helst talang för att skapa en hit och det är där det brister.
Många har försökt och har som bäst fått en mindre hit, men för att bli ansedd som en "riktig" musikskapare idag krävs det mer.
Så med det sagt: fortsätt posta era alster så ska jag ge ärliga åsikter om dem!
Är det så att ni verkligen lyckas få till nåt som har iaf en grund för att bygga en hit på kommer jag att säga det!