Citat:
Ursprungligen postat av
HolllowMan
Är React verkligen bra? känns som det är så jävvla mycket frontend folk idag. Jag är lite inne på att gå all in på typ Rust, specifkt i början
Har ingen koll på hur marknaden ser ut just för frontendutvecklare. Kanske finns ett överflöd av dom som du säger. Men om man siktar på att jobba som fullstack-utvecklare tycker jag att React/Next.js är värt att lära sig. Verkar idag som att det är populärare att använda Next.js (som bygger på React) när man skapar nya appar istället för att använda React direkt.
Så länge man inte siktar på en roll där man bara jobbar med backend så tycker jag att React är värt att lära sig.
Rust är väldigt trevligt, höll på experimentera lite med det ett tag men osäker på hur marknaden ser ut för Rustutvecklare.