Flashback bygger pepparkakshus!
2008-04-17, 23:16
  #1
Har spelat gitarr i kanske en månad och nu försöker jag ge mig på the Byrds version av Mr. Tambourine Man.
Hursomhelst så är ackorden i bara utsatta på refrängen och den första versen, och jag antar att det är meningen att man själv ska lista ut när man byter ackord i dem andra verserna.
Men det kan jag inte göra ännu, nybörjare som jag är.
Skulle vara evigt tacksam om någon som kan det här med ackord ger mig ett tips om hur man sätter ut ackorden på resten av verserna, eventuellt sätter ut dem åt mig.

/J

Här är en länk till ackorden:
HTML-kod:
 http://www.tabpower.com/s43279.html
Citera
2008-04-17, 23:46
  #2
Medlem
ssshhs avatar
Orkar inte personligen sätta ut ackorden, men om du spelar som du gjort innan, lär dig ackordföljden utantill och övar lite så borde det gå alldeles utmärkt. Är dessutom riktigt bra träning!

Lycka till!
Citera
2008-04-18, 04:35
  #3
Medlem
Nu ljög ja, :P det är ett snabbare byte mellan g och em också..

men men.. hitta en rytm som passar över första versen och första refrengen( bra start är d du udu). Sen när du kan spela det fortsätter du bara med samma rytm och samma ackord för dom andra verserna så kommer ackord bytena på rätt plats av sig själv..
__________________
Senast redigerad av charmed 2008-04-18 kl. 04:40.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in