Citat:
Ursprungligen postat av
CocaineCowboy87
Har fri tillgång till fryst hummer och handskalade räkor på burk som jag måste göra ett storkok av, med det menar jag ca 6 bläck där vardera bläck innehåller 10 kg. Fri tillgång till övriga varor också men behöver ha tips på vad som kan göras. Enda nackdelen är att jag endast har tillgång till ugn.
Det jag har i huvudet är att hacka ner lök o vitlök o låta det gå i ugnen tills det mjuknar o släpper smak sen hälla i grädde/fond, fonden gör jag på dom plockade humrarna. När det gottat ihop sig har jag i pasta och riven gruyere sen avslutar med hummerköttet o toppar med räkor/persilja.
Kommer det uppstå problem i tillagningen på det här sättet/ har ni bättre tips på vad man kan göra med fryst hummer som ska tillagas till en rätt i ugn?
Vad som, ej gratinerad hummer dock
Mvh
Låter spontant som en ganska bra idé. Om du hade tänkt koka pastan i fonden/grädden bör du vara lite försiktig med proportionerna då pasta absorberar vätska och lätt kan bli för mjuk om den står för länge i ugnen. Går ju dock lika bra att koka pastan i en kastrull eller i absolut värsta fall ett djupt bläck direkt i ugnen.
Övriga maträtter du kan testa är ju hummersoppa, hummer och räkpaj, hummertacos (gott med lime, koriander, spiskummin, vitlök och chili), hummer och räkrisotto.