Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2000-08-28, 18:32
  #1
Medlem
Hur kan man tro att Gud skapade världen?


Jag vill istället vända på den frågan och fråga Dig som inte tror, hur Du kan tro att han inte gjorde det.

Hur kan man tro att världen skapades av ingenting. Att allt bara vart som det vart. Att ett enda stort gasmoln skulle kunna skapa denna jord som just Du och jag står på!

Självklart har även jag många frågetecken. Men jag måste säga att de som inte tror på att Gud skapade världen har större tro än vad jag har. Jag tror att världen skapades av Gud, medan de som inte tror på detta, tror att jorden skapades av absolut ingenting.

Vad är mest realistiskt? Det avgör du själv!
Citera
2000-08-28, 19:02
  #2
Medlem
En liten tanke!

Vår galax vintergatan innehåller ca 100 miljarder stjärnor, man vet att det finns ungefär 100 miljarder andra galaxer. det blir 10 upphöjt till 22 stycken stjärnor. Ett ofattbart stort tal.

Sannolikheten att det skall finnas en planet som jorden runt en av dessa stjärnor borde vara större än 1.
Om en livsduglig planet vore lika osannolik som att få 7 rätt på lotto, så skulle det ändå finnas 1000 jordar i enbart i vintergatan.

Orsaken till att du och jag finns är helt enkelt att det vore osannolikt att vi inte fanns.


Det finns ju religösa som säger att: Om naturkrafterna bara vore lite svagare eller stakare än vad de är så skulle inte atomer vara möjliga, etc.
Allstå finns gud!

Men tänk om det ligger till på samma sätt med universum, att det finns en otrolig massa olika universum. I de universum som har 'fel' värden på sina konstanter, där finns det ingen som sitter och funderar över livet.

Citera
2000-08-28, 21:13
  #3
Medlem
En liten tanke!

Hur kan det komma sig att ett gasmoln blev till en planet? Jo, detta låter ju väldigt konstigt och det är lätt att direkt ropa efter en Gud. Men dagens fysiker kan förklara mycket i universums historia, något som många blundar för. Fysikerna kan med logiska steg visa att oregelbundenheten av mängden av gas i rymden skapar gasmoln och hur ett gasmoln på grund av gravitation blir allt mer tätare och till slut bildar en stjärna och vidare planeter.

Ibland kan något låta helt fantastiskt och då är det lätt att ropa efter en Gud, men vi ska vara medvetna om att vissa skeenden i universums historia inte är något märkligt för kosmologer. Det finns klara, logiska resonemang som gemene man inte tar till sig. Att ett gasmoln blir en stjärna är inget konstigt om man sysslar med dessa saker och är medveten om att det ingår i en logisk kedja. Men om man inte bryr sig om att ta reda på om det är möjligt att ett gasmoln kan bli en stjärna och istället ropar efter en gud blir man fast i ett sandlådekrig utan några riktigt bra argument.
Citera
2000-08-29, 15:09
  #4
Medlem
En liten tanke!

Hur Gud skapade världen vet inte jag... Absolut inte.

Finns kristna som tror att Gud skapade världen just så genom gasmoln. Och det är ju mycket möjligt... eller?

Jag har så många gånger mött Gud, att säga att det bara var en illusion är helt osannolikt. Den personen som har blivit berörd av Guds heliga ande vet att det inte är en illusion.

Även om jorden bildades av ett gasmoln så som forskarna beskriver det så är det ändå att tro på något som egentligen inte finns. Vart kom gasmolnet ifrån, kom det bara där fritt svävandes från ingenstans?

Det jag vill säga är att min tro inte är speciellt stor jämfört med de som inte tror att Gud skapade världen!

Eller?
Citera
2000-08-30, 10:40
  #5
Medlem
En liten tanke!

Ingen som hört talas om Evolution...?
Citera
2000-08-30, 15:52
  #6
Medlem
En liten tanke!

Templar:

Vem skapade Gud då?
Citera
2000-08-30, 23:33
  #7
Medlem
En liten tanke!

Jesus är guds son... om det var det du tänkte på?
Citera
2000-08-31, 02:10
  #8
Medlem
En liten tanke!

"Mer än så vet jag inte... Gud är evighet..."

Utan en Gud går det inte att förklara universums skapelse, och med en Gud så går det inte att förklara dennes skapelse. Således kunde man anta att en allsmäktig känguru skapade Gud, men då kan man ju inte i sin tur förklara dennes skapande utan ännu något större väsen, osv. osv. Varför inte bara strunta i kängurun och Gud och koncentrera sig på det första oförklarliga fenomenet i kedjan direkt; universums skapelse?
Citera
2000-08-31, 03:05
  #9
Medlem
En liten tanke!

Hmm... det har vi ju redan gjort...

och längre än vad vi har kommit kommer vi nog inte...

Det finns inte bevis nog...

Finns ingen forskare som kan bevisa att jorden skapades genom en stor explosion... Jag kan inte bevisa att jorden skapades av Gud heller. Däremot kan jag säga att jag står just här just nu och är uppbyggd av flera miljader atomer. Och att det finns en Gud... men för att veta att jesus lever... så måste man uppleva och möta honom...

Du kan inte säga att han inte finns om du inte har sökt honom... eller?

/Templar
Citera
2000-08-31, 09:44
  #10
Medlem
En liten tanke!

Templar: Jorden skapades inte av en explosion. Jorden, och de övriga planeterna i solsystemet, skapades av att ämnen slöt sig samman över en längre tid och till slut tog (mer eller mindre) fast form som himlakroppar. Detta beroende på rotationen kring solen, samt dess gravitation och övriga egenskaper i kombination med gravitationen hos den egna massan i himlakropparna själva. (Hmmm...det där lät rörigare än vad det egentligen är...)

Skillnaden mellan vetenskapen och religionen är att vetenskapen söker sanningen helt förutsättningslöst medan religionen söker forma verkligheten efter den egna sanningen (med Gud, Jesus och bibeln). Vad som är mest rätt kan inte jag uttala mig om. Jag kan bara säga vad JAG tycker är mest rätt för MIG.
Citera
2000-08-31, 22:14
  #11
Medlem
En liten tanke!

precis...
Citera
2000-09-29, 20:28
  #12
Medlem
En liten tanke!

ehm... Templar?

Dags att vakna kanske?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback