Jag måste säga att folk här mest snackar skit, det mesta verkar handla om småsaker i bibeln. Ta tag i de svåra problemen, kom fram till lösningen på TODC problemet om ni vet vad det är. Om inte, så ska jag förklara det nu.
Jag skrivet tre påståenden, ett av dem måste bort. Vilket?
1. GUD är god.
2. GUD är allsmäktig.
3. Det finns onska i världen.
Detta problem är det som får flest kristna att avvika från sin tro, jag är en utav dem. För grejjen är att dessa tre påståenden går inte ihop! Om gud var både god och allsmäktig, då skulle det knappast finnas någon ondska, och onska finns det väl, eller är det inte ondska? Och gud måste väl vara god? Och allsmäktig tycker man ju att man borde vara, han är ju liksom....GUD(!!!), och då borde han ju kunna göra och ordna det mesta, förresten så säger och ber man ju flera gånger i en vanlig gudstjänst i svenska kyrkan saker i stil med "Gud fader allsmäktig".
Jag tycker ni ska använda eran tid och era hjärnor år att klura på sånna här saker, istället för att tjaffsa om detaljer i bibeln, det leder ingen vart ändå.