Citat:
Ursprungligen postat av xgurrax
Tjena har råkat ut för att vattnet frös då huset stod tomt i en vecka och självklart under den veckan låg tempen mellan 20 - 30 minus.
För att förklara saken bättre så har jag ett pumphus och egen brunn ca 40m från kåken. I vilket fall så hade pumpen frusit sönder då en säkring gått i pumphuset, värmde upp och bytte pump samt tinade alla ledningar så långt det gick och allt fungerar än så länge.
Får dock fortfarande inget vatten upp till huset så börjar fundera på om det kan ha frusit där också, värmer upp huset och tinar ledningen där den kommer upp i huset, har för övrigt installerat en värmeslinga därifrån tidigare. Dock fortfarande inget vatten.
Tar mig ner till pumphuset för 100gången och försöker föra in en värmeslinga från det håller också för att se var det är fruset. Givetvis lyckas jag föra in ca 15m innan det tar tvärstopp så antar att isen börjar där någonstans.
Hur gör ni rörläggare för att åtgärda problemet? Någonting man kan lyckas fixa själv eller lär jag vända mig till någon kunnig inom området som får dyka upp med något som löser mitt problem?
Kan tillägga att ledningen går från brunnen under en väg upp till huset så antar att tjälen letat sig ner och ställer till problem.
Ja du...i sådanahär lägen får man vara uppfinnarjocke.
Ett tips från en kollega:
Ta en slang som är mindre än det rör du vill tina, trä in slangen så långt det går. Spola varmt vatten i slangen tills proppen är löst.
Det förutsätter att du har en granne eller något annat sätt att få tag i varmvatten, har du det så kan du ju prova det.
Kommer inte på något annat tips just nu men jag återkommer om jag kommer på något som kan hjälpa dig.