Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2008-04-13, 13:44
  #61
Medlem
Hurris avatar
Det sägs att när testerna för ak5 gjordes så sköt de varje dag 120 skott, 4 magasin. Blandat patronvis- och automateld utan att utföra någon tillsyn på vapnet i 4 år. För att testa dess pålitlighet.
Säga och tycka vad man vill, det var ett befäl till mig som berättade det.
Jag vet iallafall att min ak5 började få eldavbrott efter ~250 lösplugg skjutna under en förmiddags radie.
Nu sotar lösa skott igen mer än skarpa, men det hela resulterade i 2-3 eldavbrott i slutet av förmiddagen. Det var flera i min pluton som hade problem med eldavbrott.
Skulle även kunna tro utan att ha någon källa på det att lösa skott är mer opålitliga än skarpa.

Historien låter lite som en i matkön tycker jag.
Kan tilläggas att min karbin har 17 år på nacken. Men f.ö välskött av mig iallafall.
Citera
2008-04-13, 14:23
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av discord
Har jag aldrig upplevt eller ens fått berättat för mig. Så det där får du gärna utveckla...

Har teknikerutb på ak5 systemet och hylsorna bör inte kunna träffa RP ens om man har ett brutalt utkastarfel. Möjligen möjligen om hylsan går i utkastaröppningens underkant att hylsan kan ta i RP men då kommer den studsa bort från vapnet.

Det enda generella problemt med just ak5c är att helt nya vapen ibland behöver "slitas in" innan dom uppnår full pålitlighet.

Happ, så är det iaf. =)
Utveckla? Märken på gummihöljet och tomma hyllsor klämda vid utkastningen. mer än så kan jag inte säga, då jag inte vet varför exakt. Men sant är det iaf.

Konstigt att du inte hört om detta då det va allmänt kännt bland instruktörerna på I19 iaf. Och att jag själv sett det flera gånger. Detta om RP siktet satt för långt bak, man va tvungen att ha den så långt fram det bara går. Hade man den på mitten av vapnet vart det upprepade eldavbrott.
Citera
2008-04-13, 14:50
  #63
Medlem
kan bifoga en intressant länk om Ak5C programmet:
http://www.dtic.mil/ndia/2006smallarms/arvidsson2.pdf
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback