Ja, är Chevrolet S-10 1994-04 något att ha? Det finns rätt många av dom, och till hyggliga priser också, men det kanske är skräp? Är dom robusta och riktigt byggda? Är det någon man bör tänka på, svaga sidor eller problem, och vilken motor bör man välja? V6:orna är väll grymt törstiga förstås?
Den är såld nu och är glad över att slippa åbäket. Dålig bil som släpper med bakdäcken bara det är blött på vägbanan. Vintertid bör du ha konstant vikt över bakaxeln så du får lite grepp. Glöm att du får ut något av 4,3l motorvolym, växellådan suger åt sig en hel del kraft.
Den som jag körde var antagligen överlastad (tål bara 860 kg om jag kommer ihåg rätt) några gånger vilket hade lett till däcken aldrig blev balanserade hur mycket man än försökte fixa det. Vet inte om obalansen var pga amerikansk antik hjulupphängning eller om det är bara S10an.
Drivlinan var ganska skör och den lyckades jag paja med. AC dog och blev utbytt. Den tredje "dörren" gick sönder och var tvungen att fixas.
Jag vet att man inte kan jämföra en pickup med en personbil men jag kommer inte att skaffa amerikanskt på ett väldigt bra tag.
Har inte kört 4WD men om du uppsakattar någon slags kvalité (interiör, bygg- etc.) ska du inte välja S10an.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!