Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-09-04, 01:22
  #241
Medlem
Jag tycker att ni ska "kolla in" den här versionen av Crash Mans tema:

http://www.vgmusic.com/music/console...-Crash_Man.mid

Den här versionen har ett vansinnigt medryckande arrangemang, man kan inte låta bli att digga.

Å andra sidan påminner en här låten mig om när jag var 8 år någon gång 1994 och var tvungen att möta Crash Man med 0 extraliv och 0 E:n, det var som att tigga om storstryk på den tiden.
__________________
Senast redigerad av Peter_18 2010-09-04 kl. 01:27.
Citera
2010-12-01, 00:19
  #242
Medlem
RedCrabs avatar
Jag hoppas att Erotic Man dyker upp i nästa Megamna
Citera
2010-12-03, 09:02
  #243
Medlem
snelhestens avatar
kan någon svara hur fan man skjuter det där "trapporna" med den blå gubben? Är hos doctor Willy nu, men kommer inte vidare då jag inte har fattat hur man gör
Citera
2010-12-03, 09:05
  #244
Medlem
Magnetstrålen finns i Elec Mans värld bakom några stenblock som du tar bort med Guts Mans kraft
Citera
2010-12-03, 09:08
  #245
Medlem
snelhestens avatar
vad i helvete, det var ju de stenarna jag såg men aldrig fattade hur de skulle förstöras. Började kasta bomber och bomeranger i hopp om att nått ska hända. Aja tack för hjälpen då.
Citera
2010-12-03, 09:36
  #246
Medlem
snelhestens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av simon78
Magnetstrålen finns i Elec Mans värld bakom några stenblock som du tar bort med Guts Mans kraft

hur skjuter man strålarna? Jag är där och har plockat upp vapnet redan.
Citera
2010-12-03, 16:01
  #247
Medlem
Windows7ans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glen-tourray
Mega Man II, bästa spelet.

Bästa låten, Mega Man II - Dr Wiley stage 1

http://www.youtube.com/watch?v=HFKtY...eature=related

Suveränt!

Men, alla låtar i Mega Man är sjukt bra.

Nu vet jag att jag svarar på ett inlägg från 2009.

Har beställt lite nya spel till mitt nes igen, köpte bla detta spel. Längtar att få köra det
på riktig konsol igen. Y
Ska fundera mer på vilket spel som är min favorit. Men ettan har mest nostalgiskt minne i mig så måstqe nog bli det.
Citera
2010-12-22, 02:08
  #248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkinnyFists
Quickmans bana är ganska utmanande, ja. Gäller att lära sig exakt vart man ska hoppa när de där jävla laserstrålarna börjar dyka upp, men så tycker jag ändå att det inte är särskillt svårt att lära sig det efter ett tag. Dessutom brukar jag köra Flashman först av alla eftersom han är så pinsamt enkel och använder man bara hans vapen under andra laser-delen så är det inga större problem.
Heatman har ju de där jävla blocken, och jag finner den delen fullkomligt omöjlig utan Item-2.
Men bortsett från dessa delar så går de flesta banorna mest ut på att springa och skjuta utan någon större risk för sitt liv. Dog däremot ett flertal gånger i Mega Man 3.

Kan någon förresten förklara hur man på ett enkelt sätt dödar Quickman? Jag hittar verkligen ingen fungerande taktik på honom utan måste köra helt på tur..

Oj vad långt efter jag är men måste ändå svara haaha :P Du sparar Flashmans timestopper, sedan använder du den på quickman så försvinner halva hans energi! Sen om jag inte minns fel så kan du använda crashmans bomber på honom efter du använt tidsstopparen och voila!
Citera
2011-02-11, 01:07
  #249
Medlem
Geomeisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snelhesten
hur skjuter man strålarna? Jag är där och har plockat upp vapnet redan.

"Vapnet" du plockat upp blir ett enskilt vapen bland alla övriga i menyn. Du är fortfarande blå när du väljer det men du skjuter bara dessa "hjälpande strålar".

Det är inget vapen utan ett redskap som Rush i senare spel
Citera
2011-02-11, 11:27
  #250
Medlem
Bret-Harts avatar
Hade en disskusion en gång när jag var liten med en skolkamrat om hur sjuk Dr Willy måste vara
Citera
2011-02-11, 14:18
  #251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simon78
Magnetstrålen finns i Elec Mans värld bakom några stenblock som du tar bort med Guts Mans kraft
LOL. Antagligen en klassisk miss. Kan undra hur många det är som åkt på den niten genom åren. Har svagt minne av att nån snubbe skrev till Nintendo Magasinets pro's corner och ställde en liknande fråga om just det.
Satt själv och spelade igenom MM1 några månader tillbaka och upptäckte en bra bit in på Ice man's bana att jag glömt ta magnetstrålen när jag körde igenom ElecMan.. Så det blev till att spela om den Som tur är inte lika jobbig eller frustrerande som dessa ibland mer eller mindre osynliga eller flimrande skott man kan träffas av på Ice man's bana när man ska ta sig över den gigantiska avgrunden. En sån träff och man är nästan garanterat fucked och får börja från noll på den banan, igen Tror knappast jag är ensam att ha svurit över designmissen
Tror det beror på en begränsning i hårdvaran hos Nes:en, att den inte kan visa för många sprites på skärmen samtidigt och tydligen ska bl.a. MM3 ha något extra chip för att kunna visa fler detaljer eller mer detaljerad grafik. Stod något om det senare i ett gammalt nummer av Nintendo Magasinet, om jag minns rätt.

Mega Man 9 och 10 till Wii som finns som Wiiware måste ni som gillar Mega Man till Nes prova om ni har en Wii eller tillräckligt snabb dator som klarar att Emulera shiten. Har själv inte spelat det så mycket ännu men kan säga att det är fullt godkänt. Påminner mer om MM 1 och 2 än de senare spelen till Nes. Man kan mig veterligen varken glida eller ladda upp sin buster.
Har ni en snabb Core 2 Duo och ett någorlunda bra grafikkort borde inte emuleringen va något problem även om man kan behöva trixa med vissa inställningar. Ska själv försöka få klarhet i vilken revision av Dolphin som är att föredra för de här spelen samt inställningar.
Har för närvarande problem med att grafiken ibland släpar efter och ett jävla flimmrande som påminner om det som CRT-bildskärmar kan uppvisa om man kollar för långt utanför bild. Har själv en TFT så det är inte där problemet ligger. Var ett tag sen jag höll på med det där nu men borde kanske lägga viss tid på det under helgen

Några länkar http://forums.ngemu.com/dolphin-disc...al-thread.html
http://forums.ngemu.com/dolphin-disc...-man-10-a.html
http://forums.ngemu.com/dolphin-disc...-too-slow.html
Citera
2011-02-11, 18:44
  #252
Medlem
Bret-Harts avatar
http://www.youtube.com/watch?v=5dVJo7QHi6Q Bidrar med en låt som handlar om....just det Mega Man
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback