Citat:
Ursprungligen postat av c^2
Tackar för ett väldigt informativt svar! Du verkar ha koll både på F och Ltu. Läser du själv F vid Luleå? Eller var och vad studerar du själv?
Hur vet du att den håller god klass i både Luleå och Stockholm? (Många frågor nu

)
Nu råkar det vara så att det är precis dessa industrier jag är intresserad av, metaller och alla dess närliggande industrier. Har fått för mig att Luleå sysslar väldigt mycket med sådant? Har du något att säga ifall det är metaller/gruvor etc. man är nyfiken på?
Upplever det inte så dyrt att festa i Stockholm då jag studerat där tidigare. Festerna är överhuvudtaget inte en faktor för mig vid val av skola, jag festar inte så ofta utan det blir mest tentapubar jag går på.
Ursäkta mitt sega svar... Tappade tråden så att säga
Jag pluggar F på annan ort men känner en hel del folk i Luleå och har spenderat något år där. Festade väldigt mycket på LTU (stuk) förra året.
De jag känner som pluggar F i Luleå tycker i allmänhet att de har bra föreläsare (även om det finns undantag som överallt). Finns en matematikföreläsare som heter Euler som skriver omöjliga tentor, han är ett riktigt original. Grejen är den att utbildningen håller rätt hög klass på alla de större lärsoätena och man lär sig ganska precis samma till en början i alla fall. Man behöver inte noja så mycket för sådant om man väljer F
Har inte allt för mycket att säga om metallindustrin men jag vet att det finns en hel del samarbeten mellan ssab, lkab och ltu. Bland annat så sponsrar de studentkrogen och kåren samt en hel del seriösare aktiviteter. Dessutom så har jag hört att det finns en masters-inriktning där SSAB (eller var det lkab) betalar 50 papp till de som slutfört den
Tentapubarna är riktigt feta även i Luleå så då är väl det inte en faktor

Riktigt fin stad på sommaren fast det spelar väl ingen roll för studenterna.
Om du vill ha någon mer fråga besvarad så kan jag fråga någon av mina polare däruppe