Citat:
Ursprungligen postat av
Tropik1
Letar efter min första bil, den får inte vara dyrare än 20,000. Är denna bil något att ha?
https://www.blocket.se/orebro/Mazda_...5.htm?ca=8&w=1
Om någon snäll själ vill hjälpa mig hitta något får ni gärna PM:a

Den har, som någon redan skrivit, fått ombesiktning många gånger. Senaste godkända besiktning var 170404. Den ska besiktigas igen innan 30 april. Den ska dessutom skattas (2230 kr) nu i maj.
Ägaren heter inte Fredrik men har ett sson-namn och födelsedatum (-49) som antyder att han skulle kunna vara pappa till en Fredrik. Han har dessutom ägt bilen i nio år. Bilen har kanske stått på honom eller så hjälper Fredrik honom att sälja bilen. Det känns inte som något otryggt.
Bilen ska alltså besiktigas och skattas.
Skatten är ju fast så den kan du kalkylera med. Om sommar- och vinterdäck är dåliga är det en kommande osäker och dryg kostnad. Är de fina så är det bra.
Det sista är besiktningen. Jag hade råprutat på en bil som inte är besiktigad eftersom det är en osäkerhetsfaktor. Även om man prutar riskerar det att bli drygt om man måste få något lagat eller utbytt.