Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-03-28, 20:04
  #1
Medlem
Drapåtrissors avatar
Att kunna hålla en tät stämning utan svulstig bakgrundsmusik är väl ett kvalitetskriterium? Inte många filmer klarar det men t.ex "No country for old men"lyckas. Tycker du att bakgrundsmusik är bra eller dåligt för handlingen?
Citera
2008-03-28, 20:10
  #2
Medlem
neguins avatar
Jag tycker musik forhojer upplevelsen.. Gladiator, Sagan om Ringen och K-Pax ar bra exempel pa detta. Dessutom tycker jag inte No country for old med ar SA bra som alla sager och som den fick Oscar for. Klart den ar bra, men Into the Wild eller Juno tycker jag skulle vunnit basta film.
Citera
2008-03-28, 20:14
  #3
Avstängd
Andrei Rublyovs avatar
Vissa filmer lyckas med konststycket att skapa spänning/sorg och dylikt utan att använda sig av överdådig musik. Tarkovsky och Bergman är exempel (visserligen finns det musik i deras filmer men den är ytterst begränsad). Jag tror inte att det finns så många regissörer som är begåvade nog att kunna skapa en speciell känsla utan att använda sig av musik.

Sen tycker jag att vissa filmer definitivt ska innehålla musik, Sagan om Ringen och andra storfilmer skulle inte vara detsamma om de ej hade varit akompanjerade av stora orkesterstycken.

Andra filmer som till exempel Taxi Driver använder sig av väldigt "enkel" musik så att säga, en ensam saxofon, för att man ska kunna leva sig in i huvudpersonens psyke.
Citera
2008-03-28, 20:36
  #4
Medlem
olllies avatar
den filmen som för mig tydligast använder musik för att styra tittarens emotioner är nog requiem for a dream av kompositören Clint Mansell. Just detta soundtrack höjer verkligen filmupplevelsen.
Citera
2008-03-28, 20:59
  #5
Medlem
MiniGangsters avatar
Musik är en del av filmen, en film utan musik är en dålig film vilket NCFOM visar.. Visst den kanse dyrkas av vissa men ni ska inte förneka att filmen skulle ha blivit så mycket bättre med lite musik.
Citera
2008-03-28, 22:21
  #6
Medlem
Jag tänker mest på Magnolia, skön rulle o allt men det som stör mig är att det är musik mest hela tiden...eller så kanske jag bara fått snehasse.

Men ja, för att svara på frågan så är det nog en sorts kvalitéstämpel, ungeför likadant som när bönderna förr i tiden försökte dölja att de kissat på mattan med en klick bajs, det blir liksom fel från början.
__________________
Senast redigerad av Konfetti 2008-03-28 kl. 22:23.
Citera
2008-03-28, 22:42
  #7
Avstängd
Dr steins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MiniGangster
Musik är en del av filmen, en film utan musik är en dålig film vilket NCFOM visar.. Visst den kanse dyrkas av vissa men ni ska inte förneka att filmen skulle ha blivit så mycket bättre med lite musik.
se om, se rätt? filmen blev så mycket bättre utan musiken och fick till thrillerkänslan perfekt
i andra fall kan musiken ha en avgörande roll och höja filmer en del.
men ICKE i NCFOM
Citera
2008-03-28, 22:53
  #8
Medlem
Maxieboys avatar
Musik förhöjer stämningen rätt rejält. Skulle inte klara av att se en film som är helt utan musik. T.ex i 'A Clockwork Orange' är musiken väldigt viktig.. Och 'Scarface', en annan favorit film, har bra musik som förhöjer stämningen.
Citera
2008-03-28, 23:00
  #9
Medlem
Axeluss avatar
Musiken i sagan om ringen är oerhört störande, man får ju magknip av all dunderpampig musik. Jag hade hellre velat ha med Bo Hanssons tolkning, det hade varit fräckt.
Citera
2008-03-29, 00:13
  #10
Medlem
-Rolf-s avatar
Att NCFOM inte hade någon musik kan ju vara en av anledningarna till att jag upplevde den som seg och rätt tråkig.
Citera
2008-03-29, 00:41
  #11
Medlem
Cannibal Hippies avatar
Musiken i filmer är jävligt viktigt för mig, bra/passande musik kan förstärka scener otroligt mycket, och likadant kan kass musik sabba det rätt rejält
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback