Citat:
Ursprungligen postat av Litet gult djur
Är inte "Chicken cordon bleu" i stort sett identisk som chicken kiev?
Chicken Kiev lagas på kycklingbröst som försiktigt bankas ut till en platta (helst mellan två lager folie). Därefter saltar och pepprar man. Sedan klickar man på kryddsmör och rullar in det till en kåldolmsliknande skapelse. Säkrar med snöre eller tandpetare och dubbelpanerar (mjöl, lättvispat ägg, ströbröd).
Sedan är det dags för att fräsa skapelserna i stekpana för att ge dem en fin yta. Man avslutar i ugnen i ca 10-12 minuter på 175 grader.
Chicken Cordon Bleu lagas på ett liknande sätt men i det här fallet är fyllningen skinka (helst prosciutto) och ost (helst Gruyere). Utseendet kan variera men det traditionella sättet är att skära en ficka i bröstfilén och fylla denna med ost/skinka för att därpå säkra den med en tandpetare. Resten av proceduren är samma som i fallet med Chicken Kiev. Men det finns också varianter där man endast vänder köttet i mjöl inför stekningen.
~Paul~