Citat:
Ursprungligen postat av iPlankan
Skickade ett mail till deras kundtjänst precis eftersom de har debiterat mig trots gratisfrågor.
Hej!
Mitt nummer är nummer. Den 29e juni detta året kl 16.26 fick jag ett sms från er som lyder: "En av våra supersvarare har gett dig 20 gratisfrågor till vår tjänst Svar på allt. MVH 118100.
Några minuter efter skickade jag en vanlig fråga, där jag fick svar som vanligt. Direkt efter det skrev ni också "Hej! Du har en innestående gratisfråga. Därför betalar du inget denna gång. Tack för att du använder 118100."
Detta upprepades en gång.
Sedan i Augusti skickade jag 2 meddelanden till er, jag fick svar på ett av dom, men inget "Hej, du har en gratisfråga".
På mobilräkningen har ni dragit 22kr x2, alltså för de 2 i augusti.
Men enligt min huvudräkning så är 20-2=18, inte 0?
Hur kommer detta sig?
MVH
Förnamn Efternamn
Bakgrund: 118100 har länge dragits med lönsamhetsproblem, antagligen för att 118800 haft en mer aggressiv marknadsföring och bättre kvalitet på tjänsten.
I månadsskiftet juni-juli la 118100 ner sin egna svararverksamhet, och outsourcade den istället till 118800. Alla som jobbade med att svara på frågor på 118100s kontor i Östersund blev uppsagda.
I samband med detta togs ansvaret för drift av tjänsten över, och man lovade att gratisfrågor skulle gälla med obegränsad giltighetstid för numret 118100.
Vad som hände: Outsourcning av tjänsten skedde, men tyvärr misslyckades man med att få systemet med gratisfrågor att fungera. Alla som har skickat in frågor som borde varit gratis sedan den 1 juli har alltså blivit debiterade för dessa.
Jag har själv ca 3000 gratisfrågor "kvar" på mitt nummer, och jag har hittills behövt klaga hos dem varje månad för att få skiten ersatt. Jag är minst sagt trött på detta, men det enda deras ignoranta kundtjänst säger (och kommer säga till dig) är:
"Vad konstigt! Teknikavdelningen säger att det ska fungera! Kan du skicka en kopia på din faktura och kontonummer? Vi ska givetvis ersätta alla gratisfrågor som blivit felaktigt debiterade!"
Jag överväger att anmäla detta till någon annan lämplig instans, jag vet bara inte riktigt vart jag ska vända mig. Detta speciellt med tanke på att alla som inte varit uppmärksamma på sin telefonfaktura och trott att de haft gratisfrågor med stor sannolikhet betalat pengar till 118100 som de aldrig kommer se röken av igen (=bedrägeri).
De har inte gjort någon seriös ansträngning att ordna detta under de 2-3 månader som gått, och du är inte ensam om att ha samma problem. Visst, dina pengar kommer du få tillbaka, men det är irriterande att de missköter sin tjänst så fruktansvärt.
Det var inte det svaret du hade hoppats på antar jag?